Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi została uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w uznaniu za szczególne zasługi dla biblioteki, rozwoju czytelnictwa oraz promocji literatury.
W przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w środę 7 maja, w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu władze województwa kujawsko-pomorskiego, z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele, uhonorowały tzw. ludzi książki. W gronie 12 nagrodzonych bibliotekarzy (z placówek samorządowych, jak i wojewódzkich) znalazła się m.in. Hanna Szramka, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Tucholi.
Świętujemy dziś podwójny jubileusz — 40-lecie Dnia Bibliotekarza oraz 18-lecie uhonorowywania przedstawicieli tej profesji przez samorząd naszego województwa. To znakomity moment, by wyrazić wdzięczność za nieustanne zaangażowanie w promowanie czytelnictwa i budowanie więzi społecznych. Cieszę się, że na dzisiejsze obchody przyjechali przedstawiciele z całego regionu. Wierzę, że współczesne biblioteki mogą być nie tylko funkcjonalne, ale i przyciągające — bo „kto czyta, żyje podwójnie”
– stwierdziła wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.
Uroczystość zakończył spektakl „Lekarz na telefon” w reżyserii Piotra Ratajczaka.
Istotny punkt w kulturalnej przestrzeni miasta
Hanna Szramka tucholską biblioteką, która w przyszłym roku obchodzić będzie 80-lecie istnienia, kieruje od 2013 roku. Wyróżnienie przyznane przez marszałka traktuje jako wyraz uznania dla całego zespołu, z którym na co dzień pracuje. Dyrektorka podkreśla, że MBP w Tucholi jest wielofunkcyjna placówką, która swym działaniem wykracza poza tradycyjną formułę biblioteki. Jest w niej bowiem miejsce nie tylko na pogłębianie swojej wiedzy, ale i odnajdywanie inspiracji artystycznych. Coroczny kalendarz placówki obfituje w różnego rodzaju wydarzenia.
W naszej bibliotece, poza podstawowym działaniem, jakim jest udostępnianie zgromadzonych zbiorów i popularyzacja czytelnictwa, prowadzimy szereg nieodpłatnych spotkań z ciekawymi ludźmi: poetami, pisarzami, podróżnikami, dziennikarzami, fotografikami, regionalistami. Ponad to organizujemy: akcje i lekcje biblioteczne, warsztaty literackie i plastyczne, promocje książek, w tym własnych wydawnictw, lekcje historii regionalnej, konkursy, wernisaże oraz wystawy książek, malarstwa, rzeźby, haftu, fotografii, recitale poezji śpiewanej. Uważam, że Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi solidnie wypracowała swoją niepowtarzalną markę w kulturalnej przestrzeni publicznej naszego miasta i powiatu
- mówi Hanna Szramka.
Malarstwo Glińskiej, wiersze Janty-Połczyńskiego
Już dzisiaj dyrektorka zaprasza na najbliższe wydarzenia, jakie zagoszczą w murach MBP. 15 maja (czwartek) o godzinie 17:00 swe prace w ramach wystawy pt. "Powrót do życia" pokaże Samantha Glińska. Tydzień później (22 maja) również o godzinie 17:00 w placówce odbędzie się promocja tomiku wierszy Aleksandra Janty-Połczyńskiego pt. "Młyn w Nadolniku". Ten wybitny poeta i pisarz, eseista ,bibliofil, a także ambasador kultury polskiej na emigracji, związany z Borami Tucholskimi tucholskiej bibliotece patronuje od 2015 r.
Aleksander Janta-Połczyński pierwszy tomik wierszy wydał sam w 1950 roku w Paryżu. My wydajemy go po wielu latach z racji tego, że jest to nasz patron. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Darka Krygowskiego
- mówi stojąca na czele instytucji kultury.
Tucholska Biblioteka w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 80. urodziny. Jest najstarszą i największą biblioteką w naszym regionie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz