Zamknij

Bysław jak średniowieczna osada - piknik historyczny / GALERIA ZDJĘĆ

13:49, 15.07.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

IV Piknik Historyczny sprawił, że znów na plaży w Bysławiu zapanowała atmosfera, którą mógłby zapewnić wyłącznie - jeśli by istniał - wehikuł czasu z dalekim zasięgiem. Okazuje się jednak, że dysponują nim Martyna i Marcin Bilińscy. To pomysłodawcy Bysławskiej Grupy Odtwórstwa Historycznej, która historią zaraża ludzi na coraz szerszym terenie. I robi to znacznie ciekawiej niż szkolny podręcznik. Bo od razu trzeba podkreślić - dziecko odwiedzające taki piknik, nawet nie orientuje się, że właśnie chłonie wiedzę, która - w innych, bardziej oświatowych sposobach - jednym uchem wleciałaby, a drugim wyleciała bez większej refleksji. 

Błazen bawił, nie oszczędzał i uczył historii

Opowiastki sprzed wieków podane przez wiarygodnie, fantastycznie ustrojone grupy rekonstrukcyjne lub słowem i  dowcipem przedstawiane przez Błazna Jajosza, trafiały do świadomości. Pobudzały wyobraźnię kreującą, jak mogło wyglądać wczesne średniowieczne w różnych zakątkach Europy. A wśród grup i bractw: wojowie, białogłowe, pociechy...  Wśród grodów z naszego terenu np. także goście - przedstawiciel drużyny wikingów. Przekrój więc niesamowity. 

W boju nie ma żartów

Dalej? Nauka zdolności manualnych poprzez konkursy i zabawy. A w tym kilkudniowa nauka strzelania z łuku. Oprócz tego imponujące pokazy na większą skalę, czyli skrupulatnie sędziowany turniej bojowy. Turniej taki, w którym nie ma żartów. Kto nigdy na żywo i z bliska nie widział pojedynku na punkty, nie zda sobie sprawy, ile wysiłku, odwagi i miesięcy czy nawet lat treningu to wszystko wymaga. Mamy do czynienia ze spektaklem tyle widowiskowym, co dla osób przypadkowych i nieprzygotowanych do walki, niebezpiecznym. Oczywiście podczas pikniku w Bysławiu walczyli - jeśli można tu użyć takiego słowa - zawodowcy. 

(...)

To tylko fragment relacji, która w pełni znalazła się w najnowszym wydaniu Tygodnika Tucholskiego - AKTUALNIE W SPRZEDAŻY!
Poniżej nasza galeria zdjęć z tego wydarzenia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%