Zamknij

Większa sprawność, redukcja stresu. Jakie są zalety uprawiania jogi? Jak zacząć?

12:06, 04.05.2020 E.D Aktualizacja: 12:55, 04.05.2020
Skomentuj

Joga staje się coraz bardziej popularna, szczególnie teraz, kiedy spędzamy więcej czasu w swoich domach. Jak się do niej "zabrać", aby ćwiczenia były bezpieczne? O korzyściach płynących z praktykowania jogi oraz o tym, kto może ją ćwiczyć, opowiedziała nam Halina Resler. Efektem tej rozmowy jest obszerny artykuł w "Tygodniku".

Z powodu epidemii siłownie i kluby fitness są zamknięte. Wiele osób, zgodnie z akcją #zostańwdomu szuka aktywności, którą mogłyby podejmować w domowym zaciszu. Coraz większą popularnością cieszy się joga. Lista zalet wynikających z jej praktykowania jest bardzo długa: najczęściej wymienia się wśród nich poprawę gibkości i postawy ciała, wzmocnienie mięśni, uśmierzenie bólu pleców czy regulację ciśnienia krwi. Czy jednak wykonywanie w domu skomplikowanych asanów* jest bezpieczne? Czy dzięki internetowym instruktażom osoba początkująca zdoła opanować podstawy? A może tego typu filmiki są przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy opanowali je wcześniej, pod okiem instruktora? Pytamy Halinę Resler, dyplomowaną nauczycielkę jogi, instruktorkę rekreacji ruchowej o specjalności hatha joga.

- Aktualna sytuacja nie daje nam wyboru: jesteśmy wręcz skazani na internetowy lub podręcznikowy instruktaż. Nie jest to oczywiście najlepszy sposób na praktykę jogi, bo przez monitor nikt nie doradzi, jakie pozycje są dla nas odpowiednie i nie skoryguje naszych ewentualnych błędów, które potem powielamy i utrwalamy. Jednak jeśli nie ma teraz szans na bezpośredni kontakt z nauczycielem, to lepiej robić cokolwiek, może niedoskonale, niż nie robić nic. Ważne, żeby dobrać lekcje stosownie do swojego etapu zaawansowania. Obecnie większość szkół jogi prowadzi zajęcia on-line na różnych poziomach, częściowo płatne, ale też otwarte. Wybór jest ogromny

- mówi Halina Resler.

Obszerny artykuł na temat jogi został opublikowany w ostatnim numerze "Tygodnika Tucholskiego". Poniżej publikujemy pozycje dla początkujących, które zaproponowała Halina Resler. Nauczycielka jogi proponuje, by niektóre z nich wykonywać przy pomocy krzesła.

Ta pozycja to przygotowanie prawidłowej pracy nóg w pozycjach stojących.Usiądź z prostym, pionowym kręgosłupem, wyprostuj najpierw prawą nogę, staraj się rozszerzyć palce stopy, oddychaj regularnie, pozostań tak długo jak możesz, powtórz na drugą nogę.

Ta pozycja (ardha bathakonasana) otwiera biodra i przygotowuje nogi do siadów.Oprzyj zgiętą nogę na udzie drugiej nogi i rozluźnij, pozostań co najmniej 8 oddechów. Nie praktykuj, jeśli boli kolano lub biodro.

Ta pozycja (urdhva hastasana) otwiera barki i uczy wydłużać kręgosłup.Usiądź z pionowym kręgosłupem, spleć palce rąk, odwróć wnętrza dłoni do sufitu i wyciągnij w górę, nie zatrzymuj oddechu. Powtórz zmieniając splot.

Ta pozycja (ardha uttanasana) rozciąga tyły nóg i uczy prostować plecy. Utrzymuj proste kolana i proste plecy. Oprzyj ręce lub głowę tak wysoko jak potrzebujesz. Pozostań w pozycji co najmniej 8 oddechów.

Ta pozycja (utkatasana) otwiera barki i wzmacnia wiele grup mięśni.Usiądź na skraju krzesła, zapleć kciuki i wyciągnij ręce w górę. Jeśli nie masz bólu pleców, spróbuj unieść się nieco nad siedzenie krzesła.

Ta pozycja (vrksasana) buduje równowagę oraz otwiera zarówno biodra, jak i barki. Stań trzymając się krzesła lub opierając plecami o ścianę, zegnij jedną nogę i oprzyj stopę o wewnętrzne udo. Jeśli czujesz się stabilnie, podnieś ręce w górę.

Ta pozycja (trikonasana) zwalcza sztywność nóg i bioder, buduje stabilne stanie na ziemi. Skręć prawą nogę w prawo 90 stopni i utrzymując proste kolana i napięte nogi pochyl się w prawo i oprzyj rękę na krześle, staraj się rozciągać prawy bok tułowia. Powtórz na lewą stronę.

Ta pozycja (parsvottanasana) zwalcza sztywność nóg i bioder, uelastycznia kręgosłup.Ustaw się przodem do krzesła w rozkroku, najpierw z prawą nogą z przodu,pochyl się do krzesła i oprzyj ręce, utrzymuj proste kolana i proste plecy, powtórz na druga stronę.

Ta pozycja (prasarita padottanasana) wzmacnia i rozciąga nogi. Stań w dużym (ale bezpiecznym!) rozkroku i oprzyj głowę i przedramiona tak wysoko jak potrzebujesz, aby plecy pozostały proste, pozostań ok. 1 minuty.

Ta pozycja (virabhadrasana II) wzmacnia mięśnie nóg i rąk. Utrzymuj napiętą nogę wyprostowaną i szeroko rozciągaj ręce. Powtórz na druga stronę.

To pozycja (adho mukha svanasana) regeneracyjna.Staraj się  „odepchnąć” od krzesła i maksymalnie wyciągnąć cały tułów. Stopniowo możesz odchodzić stopami nieco dalej.

Ta pozycja (bharadvajasana) uelastycznia kręgosłup i dodaje nam energii. Zanim się skręcisz koniecznie wyprostuj i wydłuż z wdechem kręgosłup. Stopniowo i ostrożnie pogłębiaj skręt  z wydechem.

Ta pozycja (viparita karani) to wstęp do pozycji odwróconych (takich jak świeca czy stanie na głowie). Zacznij od układania się płasko na ziemi z nogami opartymi o ścianę, zostań kilka minut, a z czasem dłużej. Później wypróbuj wariant z bolsterem (wałkiem) pod kością krzyżową.

Ta pozycja (Savasana) to relaks, którym kończymy naszą praktykę (w wersji korzystnej dla dolnych pleców).

 

 

Zdjęcia i opisy udostępniła Halina Resler

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

jj

0 0

fajna inicjatywa 10:25, 05.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MarekMarek

1 0

Ja chodze na dlugie godzinne spacery.Ruch na swiezym powietrzu to jest to i nic nie kosztuje!!! 08:47, 06.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobertRobert

0 0

Od niedawna ćwiczę jogę a także wymieniłem stary wysłuzony materac na materac piankowy termoelastyczny i zapomniałem o uporczywych bólach pleców taki materac mozna dostać na materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe 17:57, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%