W Lubiewicach jak zwykle dzieje się bardzo dużo. Kiedyś w tamtejszym gospodarstwie spotykali się seniorzy. Teraz są to osoby niepełnosprawne, które nie tylko znajdują tam opiekę, ale przede wszystkim uczą się samodzielności, pomagając m.in. przy prowadzeniu różnego rodzaju warsztatów dla gości.
Na terenie powiatu tucholskiego w ramach projektu "Samodzielnie (nie samemu)" funkcjonują od roku trzy Otwarte Punkty Integracji, w: Tucholi, Wysokiej (gmina Cekcyn) i Lubiewicach. Duży, ponad 2-letni projekt realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi w partnerstwie m.in. z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak aktualnie funkcjonuje gospodarstwo w Lubiewicach? Państwo Oparkowie od dwóch lat prowadzą fundację CudaWianki, ale teraz mają też własną firmę – Warsztatownię Kreatywności. I właśnie stricte Warsztatownia bierze udział we wspomnianym projekcie PCPR-u. Dzięki temu do Otwartego Punktu Integracji w Lubiewicach od 12 miesięcy może przyjeżdżać 5 podopiecznych: Konstanty, Andrzej, Bogumiła, Damian i Łukasz. Wszyscy są mieszkańcami gminy Lubiewo. Szeroko zakrojone działania w ramach projektu skierowano do osób niepełnosprawnych intelektualnie. Czym zajmują się na co dzień?
Ja oprowadzam gości. Często podaję kawę, gdy siedzimy przy ognisku albo w domu, przy stole. Tacę trzymam w jednej ręce i nic się nie rozleje!
– tłumaczy Kostek, który nierzadko pełni rolę przewodnika po gospodarstwie. To prawdziwy menadżer tego miejsca.
Zawsze jest co robić, na przykład podlać rośliny albo wypielić ogródek
– dodaje.
My z Andrzejem najwięcej działamy w kuchni, a Damian najbardziej lubi pracować w ogrodzie
– mówi z kolei Bogusia.
Podopieczni spotykają się w Lubiewicach od poniedziałku do piątku oraz w niektóre soboty. W trakcie 8 godzin mają zapewnione posiłki i transport, rodziny nie ponoszą żadnych kosztów, całość jest pokryta z projektu.
Ci ludzie mają szanse wyjść z domu. Kładziemy nacisk na to, żeby pokazać im, że potrafią zrobić coś samemu i wiele rzeczy im wychodzi. Aktywizacja jest niezwykle ważna. Ale naszych podopiecznych uczymy też między innymi budżetu domowego, niektórzy nie mają pojęcia, jaka jest wartość pieniądza. Chodzi o takie podstawowe aspekty życiowe
– precyzuje Małgorzata Oparka. W ramach OPI działania prowadzone są bardzo kompleksowo, włącznie z poradami prawnymi, a także spotkaniami z psychologiem i rehabilitantem.
To tylko krótki wycinek szerszego materiału. Pełen artykuł znajdziesz jedynie w najnowszym "Tygodniku Tucholskim". Z kolei poniżej zamieściliśmy galerię zdjęć z wizyty w Lubiewicach, gdzie na warsztatach przebywały dzieci ze szkoły w Lubiewie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz