Zamknij

Premier i minister zdrowia ogłosili obostrzenia na czas wakacji LISTA

09:56, 11.06.2021 | K.T
Skomentuj Fot. Krystian Maj/KPRM
REKLAMA

Ogłoszone w czwartek zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Jednocześnie rząd zastrzega, że harmonogram luzowania obostrzeń może być korygowany. Już od najbliższej niedzieli w kościołach pojawi się więcej wiernych, a w kinach udostępnione zostanie jedzenie i picie. Kolejne zmiany wejdą w życie od 26 czerwca.

W czwartek (10 czerwca) odbyła się kolejna konferencja prasowa premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przedstawiciele władz poinformowali o zmianach w pandemicznych obostrzeniach na nadchodzący okres wakacyjny. Większość z nich wejdzie w życie 26 czerwca, choć niektóre luzowania będą obowiązywały już od najbliższej niedzieli (13 czerwca).

Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się.

– mówił Mateusz Morawiecki.

Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń

– komentował z kolei Adam Niedzielski.

Wszystkie nowe zasady uzupełniono o jedną zasadniczą regułę: do limitów (czy to na m2, czy procentowych, czy łącznej dozwolonej liczby osób) nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.

Zmiany od 13 czerwca:

 1. Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 2. Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Zmiany od 26 czerwca:

 1. Przejdziemy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.
 2. Nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2 w: siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, salach zabaw oraz na konferencjach i wystawach.
 3. Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 4. Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 5. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
 6. Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 7. Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 8. Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 9. Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokojów. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.
 10. Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 11. Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%