Zamknij

Za niespełna milion złotych: I etap drogi Lubiewo-Bysławek zakończony

11:24, 06.05.2021 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

Na ten moment asfalt kończy się w okolicach szkółki leśnej, ale projekt jest gotowy na cały, około 3,5-kilometrowy odcinek. Mieszkańcy za pomocą social mediów zaczęli zgłaszać swoje uwagi dotyczące remontów. Wszystkie opisywane problemy dotyczyły jednak dróg... powiatowych.

Umowa na realizację tej inwestycji została podpisana w połowie listopada 2020 roku. Droga gminna łącząca Lubiewo i Bysławek dotychczas była gruntowa, jednak teraz na odcinku nieco ponad 1800 metrów pojawił się świeży asfalt. To pierwszy etap prac na tym terenie, bowiem cała droga liczy około 3,5 kilometra. Projekt na jej przebudowę powstał już w 2019 roku, ale okazało się, że gmina Lubiewo nie byłaby w stanie pokryć kosztów realizacji całego zadania. Dlatego w urzędzie zdecydowano się na podzielenie inwestycji na etapy. Ostateczny termin na odbiór pierwszego z nich miał minąć 15 czerwca, ale roboty zakończyły się dokładnie 2 miesiące wcześniej – już 15 kwietnia.

Wydany prawie milion

Przebudowany został fragment drogi od strony Lubiewa: od wjazdu z "powiatówki" (prowadzącej dalej do skrzyżowania na Klonowo i Bysławek) do szkółki leśnej. Jak podkreślała we wcześniejszych rozmowach z "Tygodnikiem" Joanna Jastak – wójt gminy Lubiewo, mowa o ważnym ciągu komunikacyjnym dla mieszkańców.

To nie tylko dojazd do pól, ale przede wszystkim do budynków mieszkalnych, które tam się znajdują [wybudowanie Lubiewa, tzw. Lisi Kąt – red.]. Droga gruntowa często była w kiepskim stanie, a musiały ją pokonywać m.in. dzieci udające się do szkoły. Z przebudowanego odcinka na pewno korzystać będą ponadto Lasy Państwowe

– tłumaczyła pod koniec listopada 2020 roku wójt.

Wykonawcą zadania była Firma Handlowo-Usługowa ,"KIC- TRANS" Piotra Różyckiego z Drzycimia. Koszt wykonania inwestycji wyniósł ostatecznie 997.561,07 zł, a całość udało się pokryć ze środków zewnętrznych: dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – 498 780 zł, z Lasów Państwowych – 300 000 zł, pozostała kwota z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Połączenie Lubiewa z Bysławkiem. Pytania w sieci

Joannę Jastak zapytaliśmy, czy – a jeśli tak, to kiedy – jest szansa na dokończenie przebudowy całej drogi? Połączenie asfaltem Bysławka z Lubiewem być może nie jest aż tak odległe.

Oczywiście wszystko zależy od dofinansowań z zewnątrz. Ale zakładając pozytywny scenariusz, droga mogłaby być skończona w 2022 roku. W sierpniu złożymy wniosek do kolejnego rządowego programu. Złożyliśmy już także oficjalne pismo z prośbą o dofinansowanie do Lasów Państwowych. Czekamy na odpowiedź

– mówi wójt.

Joanna Jastak na swoim oficjalnym profilu na Facebooku opublikowała informację o zakończeniu opisywanej inwestycji. Od razu pojawiło się tam sporo komentarzy. Mieszkańcy wiele razy wskazywali, że remonty przydałyby się na innych drogach, m.in. Klonowo-Lubiewo, Lubiewo-Lubiewice, w Suchej czy Wełpinie. Wójt zareagowała na uwagi. Wytłumaczyła, że wszystkie zgłaszane problemy dotyczą... dróg powiatowych, a nie gminnych. "Oczywiście kolejny raz przekażę Państwa i również mój kolejny apel o pilny remont czy przebudowę tych dróg" – odpisywała Jastak.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

lewarlewar

0 0

Rów gdzie jest rów
Takie drogi po 5 latach to syf 04:38, 07.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%