Zamknij

"Uskrzydlone" święto niepodległości w kościele

18:12, 16.11.2020 | (pp), na podstawie relacji Wspólnoty Młodych
Skomentuj
REKLAMA

Ubiegłotygodniowe Święto Niepodległości obchodzone było w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Zabrakło licznych akademii, które relacjonowaliśmy co roku. Wszelkie uroczystości miały bardzo kameralny charakter. Przykładem może być "Wieczornica Patriotyczna", która zrealizowana została w kościele w Cekcynie. 

Uroczystości, podobnie jak np. wydarzenia kulturalne, ograniczane są odgórnie w związku z pandemią koronawirusa. W Tucholi np. tylko niewielka grupa samorządowców, bez pocztów sztandarowych czy uczestnictwa uczniów, uczciła święto pojawiając się pod tucholskim pomnikiem Mauzoleum Pomordowanych. Na organizacje spektaklu natomiast zdecydowano się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Święto w Cekcynie. Wydarzenie to zrelacjonowała nam Wspólnota Młodych "Uskrzydleni", która 11 listopada przedstawiła w świątyni, pod opieką ks. Artura Tybusza, "Wieczornicę Patriotyczną". Jak tłumaczą, uczestnicy tego spotkania, było ono skupione na znaczeniu słowa "Wolność". Wspólnota "Uskrzydleni" tak tłumaczy ideę towarzyszącą wieczornicy:

- Ten wieczór pokazał widzom, jak bardzo bogaci jesteśmy, żyjąc w wolnej ojczyźnie. To wydarzenie pozwoliło nam przywołać w pamięci słowa świętego Jana Pawła II, że wolność jest nam dana, ale i zadana. Zrozumieć, że wymodloną i wywalczoną wolność trzeba pielęgnować oraz umacniać. Do tego może przyczynić się każdy z nas, poprzez codzienną, uczciwą pracę, sumienne wykonywanie swoich obowiązków, podejmowanie mądrych decyzji oraz pielęgnowaniem tradycji i duchowego bogactwa życia rodzinnego - twierdzą "Uskrzydleni", którzy w swoim spektaklu starali się przenieść widzów do najtrudniejszych czasów ojczyzny, gdy ta znosiła zabory i wojny.

Cekcyński kościół został na tę okazję specjalnie przystrojony: wydarzeniu towarzyszyła okazjonalna sceneria, efekty dźwiękowe i świetlne. Te elementy miały podkreślić podniosły nastrój spotkania.

- Występ zakończył się ponadczasowym mottem „Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską” oraz wspólnym odśpiewaniem pieśni „ Boże, coś Polskę”. Dzięki takim spotkaniom pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, przetrwa w następnych pokoleniach. Czas poświęcony Polsce to czas przynoszący obfity owoc w przyszłości - relacjonuje Wspólnota Młodych.

W spektaklu wystąpili: Patrycja Kalinowska, Adrian Górka, Weronika Wilkiewicz, Karol Kawczyński, Kamila Kawczyńska, Julia Janoszek. Muzyką i dźwiękiem zajął się Marcin Krupa.

((pp), na podstawie relacji Wspólnoty Młodych )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%