Zamknij

Wraca dawny blask poczekalni dworca kolejowego

16:42, 31.05.2020 L.Z Aktualizacja: 16:47, 31.05.2020
Skomentuj

W okolicach dworca PKP mamy wielki plac budowy. Oprócz zmiany nawierzchni chodników i ulicy Kolejowej trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół dworca - przy peronach autobusowych, dawnym placu manewrowym, parkingach. Ruch jest też wewnątrz budynku dworca.
I tak jak na zewnątrz widzimy pracowników tucholskiej firmy Solo tak na dworcu pracują podwykonawcy pod egidą Eliasza Adamczewskiego. Sporo się tam już zadziało, a jak zapewnia sam Adamczewski – to jeszcze nie koniec. Jeszcze dużo prac przed nami – dodaje. Wszystkie praktycznie działania realizowane są zgodnie z wytycznymi konserwatora i pod jego okiem. 
Wzoruje się m.in. na starych zdjęciach i opisach tucholskiego dworca. Wewnątrz dworca, czyli tam gdzie była poczekalnia odnowiono sklepienia, rozebrano sztucznie stworzone kiedyś wnęki, dzięki czemu pomieszczenie zyskało zupełnie inny wygląd. Wymienione zostały okna – oczywiście na takie, jakie budynek miał w czasach swojej świetności. Konieczne było zachowanie szczegółów. Wymieniona zostanie też część drzwi wejściowych oraz wewnątrz budynku. Pozostałe elementy stolarki drzwiowej przejdą kompleksową renowację. Chodzi głównie o bagażownię i fragmenty nad drzwiami wejściowymi. Podczas prac doszukano się, że stolarka wewnątrz dworca miała kolor zielony. Taki też ma wrócić. Zielone są też zdobione płytki na ścianach holu dworca. Zostały odpowiednio umyte. Uzupełnione zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Przy okazji od drapano też inne elementy zdobnicze na ścianach. Jak podaje Eliasz Adamczewski  wszystko było pokryte czarną farbą. Po jej usunięciu światło dzienne ujrzała wyjątkowa sztukateria. Na swoje miejsce po wielu latach wróci więc dworcowy zegar. Jeden wewnątrz obiektu, drugi na zewnątrz. Zamontowane zostaną ozdobne lampy i nagłośnienie. Całości dopełnią meble dworcowe – ławki, kosze... 
- Obiekt zgodnie z założeniami zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje kierownik wydziału mienia Iwona Opoczyńska – Będą podjazdy. Będą też elementy pomocnicze dla niewidomych i słabowidzących na przykład nakładki na poręcze schodów zawierają napisy w brajlu.
Na wzór dawnej odtworzona zostanie też dworcowa posadzka głównego holu. W ubiegłym tygodniu wykonano wylewki. W tej chwili rozpoczęły się prace związane z układaniem i klejeniem płytek. 
- Jeśli chodzi o dworzec wszystko idzie zgodnie z planem. Nie ma opóźnień. Nie ma też dodatkowych niespodzianek – dodaje Iwona Opoczyńska. 
Na pytanie o wymianę kolejnych okien na dworcu i dalszych prac renowacyjnych odpowiada, że być może uda się to zrobić w kolejnym etapie rewitalizacji. Gmina w tym temacie będzie próbowała pozyskać dodatkowe fundusze. Pozwoli to na przeprowadzenie remontu prawej strony budynku jak i poddasza. 

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnika.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%