Zamknij
REKLAMA

Lipowa: Uporządkowali ewangelicki cmentarz - ZDJĘCIA

09:15, 08.04.2015 | Agnieszka Wirkus Fot. Nadleśnictwo Woziwoda, sołec
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi wycięli krzaki i drzewa na starym cmentarzu ewangelickim w Lipowej. Postawili ogrodzenie i posadzili żywopłot. Do wsi przyjechali w ramach praktyk zawodowych, które odbywali w Nadleśnictwie Woziwoda.

- Po II wojnie światowej okoliczni kamieniarze, za przyzwoleniem komunistycznych władz, ukradli z cmentarza w Lipowej marmurowe pomniki - opowiada miejscowy historyk Adam Węsierski. - Wiele zachowanych do dziś nagrobków pochodzi z II połowy XIX wieku.

Kilka lat temu mieszkańcy wsi postanowili uporządkować zniszczoną i zarośniętą nekropolię. Co roku, stopniowo wycinali krzaki, usuwali chwasty i suche liście. Niedawno sołtys Danuta Sikora poprosiła o pomoc w porządkach Ryszarda Chirrka, nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda. Cmentarz znajduje się bowiem zarówno na terenie sołectwa, jak i lasów.

- Nadleśniczy zobaczył cmentarz i szybko przysłał nam wsparcie - chwali Sikora. Młodzież przybyła do Lipowej w marcu.

Więcej informacji o porządkach i kolejnych przedsięwzięciach na nekropolii zamieścimy w najnowszym numerze „Tygodnika Tucholskiego”, który ukaże się 9 kwietnia. Przeczytacie w nim także ciekawostki z historii tego miejsca.

(Agnieszka Wirkus Fot. Nadleśnictwo Woziwoda, sołec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%