Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi od września rozszerza ofertę kształcenia o klasę mundurową certyfikowaną, przygotowującą uczniów do przyszłej pracy w Policji i Straży Granicznej. Absolwenci tego kierunku będą mieli pierwszeństwo w naborze do wspomnianych formacji mundurowych.
Tucholski ogólniak w swej historii ma klasy wojskowe, pożarniczo-wojskowe i policyjno-pożarnicze (ostatni nabór przeprowadzono w roku szkolnym 2018/2019), a od września rozpocznie kształcenie w klasie mundurowej, która będzie przygotowaniem do służby w Policji i Straży Granicznej.
Starania o taki profil zostały rozpoczęte na początku 2025 roku. Był to wspólny pomysł komendanta powiatowego policji insp. Pawła Zawady i dyrektora liceum Waldemara Ptaka, poparty przez Zarząd Powiatu Tucholskiego, tj.: starostę Andrzeja Urbańskiego, wicestarostę Jerzego Kowalika oraz Waldemara Kierzkowskiego. Dodajmy jeszcze, że na lutowym posiedzeniu uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie oddziału o profilu mundurowym wyraziła Rada Powiatu Tucholskiego. Stosowny wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o utworzenie oddziału o profilu mundurowym złożył organ prowadzący – tucholskie starostwo. Pozytywną opinię w tym zakresie wydała Policja, Straż Graniczna i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, co z kolei skutkowało aprobatą ze strony MSWiA.
Tym samym oferta naszej szkoły ulega poszerzeniu o nowy atrakcyjny profil. Dla nas to też szansa na pozyskanie dodatkowych środków z MSWiA na cele inwestycyjne
– mówi Waldemar Ptak, dyrektor LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi.
Nauka w certyfikowanej klasie da konkretne przywileje
Opiekę merytoryczną nad klasą mundurową pełnić będzie Komenda Powiatowa Policji w Tucholi, a w przypadku straży granicznej – placówka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Bydgoszczy.
To będzie klasa certyfikowana, 1 z 13 takich w województwie
– podkreśla dyrektor. Dodaje, że po 4 latach nauki w liceum, uczniowie zdobędą twarde kwalifikacje, które otworzą im drogę do służby w ww. formacjach.
Szerzej o korzyściach dla absolwentów certyfikowanego kierunku mówi Łukasz Tomaszewski z KPP w Tucholi.
Zwolnienie z testu wiedzy w postępowaniu kwalifikacyjnym do Policji lub Straży Granicznej, pod warunkiem złożenia podania w ciągu 3 lat od ukończenia szkoły. Zwolnienie z testu sprawności fizycznej, jeśli uzyskano pozytywny wynik w ostatnim roku szkolnym w oddziale mundurowym. Pierwszeństwo przyjęcia do służby, po pomyślnym przejściu postępowania kwalifikacyjnego
– wymienia oficer prasowy tucholskiej policji.
Musztra, techniki interwencji i praca w służbach "od kuchni"
Klasa mundurowa może liczyć maksymalnie 30 uczniów (w uzasadnionym wypadku 32). Kadeci realizować będą wybrany przez siebie profil nauczania obowiązujący w liceum oraz program szkolenia dla klasy mundurowej (30 godzin w klasie pierwszej, po 60 godzin w klasach drugiej i trzeciej oraz 20 godzin w klasie czwartej).
Zajęcia będą obejmowały tematykę z zakresu: prawa, profilaktyki, prewencji kryminalnej, musztry oraz taktyki i technik interwencji. Uczniowie poznają również służbę policjanta „od kuchni” poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach i szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych funkcjonariuszy tucholskiej komendy i bydgoskiej straży granicznej.
Nabór do klasy mundurowej już ruszył. Wzór podania dostępny jest na stronie nowodworek.pl
1 1
Przed młodymi ludźmi otwiera się ścieżka fajnej kariery: ta robota naprawdę potrafi przynieść wiele satysfakcji ! Zwlaszcza jeśli pomaga się dobrym ludziom, pokrzywdzonym. Nigdy nie należy wykorzystywać "kompetencji i uprawnień specjalnych" w złymi celu: dla "pomszczenia" jakiś wyimaginowanych krzywd, albo z powodu urażenia nadmiernie rozrośniętego ego. To byłoby niemoralne i po prostu obrzydliwe. Na temat formacji jaka jest Policja nie chce mi się już wypowiadać, choc również w tej formacji mam "dalekich znajomych". Świat służb mundurowych/innych przenika się. W formacjach stricte porządkowych pełnią służbę nawet byli specjalsi (wysłużona emerytura + pensja). Każda praca w DOBRYM CELU jest właściwa i powtarzam: przynosi niezmiernie dużo satysfakcji. Przed młodymi ludźmi rysują się fajne perspektywy ! Powodzenia ! 🙂
0 0
A ja już myślałem, że moda na takie klasy minęła, zwłaszcza w liceum OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Jak widać nie. W sumie lepsze to niż eSport... Buachachacha!