Zamknij

Tucholskie środowisko kultury pożegnało cenioną hafciarkę. Nie lubiła rozgłosu. Ma wspaniały dorobek

10:24, 14.01.2025 Aktualizacja: 19:00, 15.01.2025 ok. 3 min. czytania
Skomentuj Alojza Zaremba-Lipińska. ilustracje: Maria Ollick Alojza Zaremba-Lipińska. ilustracje: Maria Ollick

Alojza Zaremba-Lipińska była hafciarką, twórczynią ludową, zasłużoną  dla kultury polskiej, a szczególnie dla współczesnej sztuki ludowej Borów Tucholskich. Była członkinią Borowiackiego Towarzystwa Kultury, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. 

Alojza Zaremba-Lipińska urodziła się 3 czerwca 1935 r. w Wielkim Mędromierzu, na pograniczu borowiacko - krajeńskim. Tajniki kunsztu haftu poznawała stopniowo, najpierw w rodzinnym domu, później w szkole podstawowej, a w dorosłym życiu od 1970 r. swój warsztat doskonaliła w Zespole Haftu Artystycznego przy Tucholskim Ośrodku Kultury, zdobywając w 1982 r. weryfikacje Ministerstwa Kultury i Sztuki i otrzymując tytuł Twórcy Ludowego.

Kierowała Zespołem Haftu Artystycznego

Jej kunszt hafciarski oraz niepowtarzalne kompozycje, indywidualny styl były, są i będę rozpoznawane w wielu regionach. W latach 1992-2001 r. kierowała Zespołem Haftu Artystycznego przy Tucholskim Ośrodku Kultury intensywnie działając na rzecz promocji sztuki ludowej Borów Tucholskich. Chętnie dzieliła się swoją wiedzą i tajnikami warsztatu, nie tylko z córkami Hanną i Krystyną, które również osiągnęły mistrzostwo w hafcie kaszubskim, ale też prowadziła wiele kursów w okolicznych wsiach, głównie dla kobiet należących do Kół Gospodyń Wiejskich. Mimo, że życie nie szczędziło trosk i wielu obowiązków, a potem kłopotów ze zdrowiem, brała niestrudzenie udział w wielu festynach i jarmarkach.

Zawsze na stanowisku, nie chciała rozgłosu

Stała zawsze na stanowisku – w słońcu, na wietrze, w deszcz, pod dachem czy pod gołym niebem prezentując owoce swojej artystycznej pasji - haft kaszubski, głównie szkoły borowiackiej i tucholskiej w wielu odsłonach, kształtach i kolorystyce tulipanów, rozet, margaret, rogów obfitości i innych finezyjnych ornamentów.

Pani Ala (tak zwracało się do Niej całe środowisko twórców) brała czynny udział w blisko 50 konkursach sztuki ludowej w dziedzinie haftu, zdobywając najwyższe lokaty i nagrody, jak również w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych i pokonkursowych w kraju i za granicą. Jej obrusy, serwety, bieżniki, czepce, elementy stroju znajdują się w wielu muzeach i galeriach, również w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. A mimo tego była niezwykle skromna, nie goniła za sławą. Nie chciała być bohaterką artykułów prasowych ani innych mediów. Jak twierdziła: „Nie robię niczego specjalnego, po prostu robię to, co sprawia mi radość”.

Zasłużony Działacz Kultury

Jej ostatnia wystawa indywidualna w Muzeum Borów Tucholskich z okazji 50-lecia pracy artystycznej, której wernisaż odbył się we wrześniu 2022 r. pokazała ogrom tytanicznej pracy włożonej w bogacenie naszego pomorskiego krajobrazu kulturowego. Ostatnią swoją aktywność artystyczną spełniała w Zespole Haftu Artystycznego im. Marii Janta-Połczyńskiej działającym przy tucholskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Za swoją pracę zawodową i artystyczną została odznaczona i wyróżniona wieloma zaszczytami, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi. W 2002 r. przyznano Jej tytuł „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2017 r. odznaczona została honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej.”

Pożegnana 13 stycznia

Uroczystości żałobne, które odbyły się w poniedziałek, 13 stycznia rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłej na cmentarz parafialny, gdzie spoczęła po swym pracowitym życiu, pozostawiając dla potomnych swoje dziedzictwo. Jej twórczość artystyczna pozostanie trwałym świadectwem bogactwa współczesnej sztuki ludowej w regionie.

(Maria Ollick)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 100%
nie podoba mi się 0%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%