Zamknij

Kurator oświaty PRZECIWNA likwidacji szkół w Kiełpinie i Stobnie. Co jest w treści opinii z kuratorium?

Agata WiśniewskaAgata Wiśniewska 12:48, 09.01.2025 Aktualizacja: 14:56, 09.01.2025
Skomentuj Od samego początku temat związany z likwidacją dwóch wiejskich szkół mocno poruszył lokalne środowiska.  Podobnie, jak część radnych, rodzice nie mogli zgodzić się z forsowanym przez gminę tylko jednym rozwiązniem, tj. zamknięciem szkół w Kiełpinie i Stobnie. Od samego początku temat związany z likwidacją dwóch wiejskich szkół mocno poruszył lokalne środowiska. Podobnie, jak część radnych, rodzice nie mogli zgodzić się z forsowanym przez gminę tylko jednym rozwiązniem, tj. zamknięciem szkół w Kiełpinie i Stobnie.

Do tucholskiego ratusza trafiły stanowiska Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy odnośnie uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół podstawowych w Kiełpinie i Stobnie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, są one negatywne.

Przypomnijmy, pod koniec listopada 2024 roku Rada Miejska w Tucholi większością głosów przyjęła projekty uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie i Szkoły Podstawowej im. Bolesława Meggera w Stobnie (są to placówki z najmniejszą liczbą uczniów). Od pół roku "Tygodnik" na bieżąco i obszernie relacjonuje wydarzenia związane z tymi szkołami, w tym protesty mieszkańców i środowisk szkolnych.

Podjęcie uchwał miało rozpocząć proces racjonalizacji sieci gminnej oświaty, na którą składają się 4 miejskie i 4 wiejskie szkoły, a to ze względu na wciąż rosnące koszty w oświacie. W bieżącym roku stanowią one 45 proc. budżetu gminy Tuchola.

Listopadowe uchwały zostały przesłane do opiniowania związkom zawodowym i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Tucholski ratusz otrzymał już wszystkie odpowiedzi, w tym od kujawsko-pomorskiej kurator oświaty. 

W obu przypadkach są one negatywne

– informuje burmistrz Tadeusz Kowalski.

Włodarz nie ukrywa, że śledząc podobne sprawy w innych samorządach, spodziewał się opinii, które wydłużą ścieżkę likwidacji szkół.

Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty - Grażyna Dziedzic w opinii dotyczącej SP w Stobnie zwraca uwagę m.in. na niewystarczające warunki lokalowe SP w Raciążu, gdzie kontynuować naukę po zamknięciu placówki mieliby uczniowie ze Stobna. Taki sam argument wcześniej podnosili m.in. rodzice. W przypadku SP w Kiełpinie wskazuje chociażby, że przeniesie uczniów do SP nr 3 w Tucholi będzie wymagało wprowadzenia dwuzmianowości, a z co za tym idzie przyczyni się do ograniczenia czasu dzieci i młodzieży na wypoczynek.

Treść obu opinii dostępna poniżej.

Negatywnie, co do likwidacji dwóch wiejskich szkół w gminie Tuchola, wypowiedział się także Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział w Tucholi, a pozytywnie NSZZ „Solidarność” w Tucholi.

Gmina zamierza złożyć zażalenie odnośnie opinii wydanych przez kuratorium do ministry edukacji, co może skutkować ich uchyleniem i przesłaniem do ponownego rozpatrzenia. Z tego powodu też w przyszłym tygodniu ma zostać zwołana sesja nadzwyczajna.

OPINIA KURATORIUM W CAŁOŚCI! - LINKI DO PLIKÓW PDF: SP w Kiełpinie, SP w Stobnie

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ProrfesorProrfesor

0 0

Zwolnić parę urzędników z urzędu miasta i gminy to będą pieniądze na szkoły🥸 23:31, 09.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%