Zamknij

Uroczystości w Żalnie pod odnowionym pomnikiem / ZDJĘCIA

18:09, 01.09.2024 Agata Wiśniewska Aktualizacja: 13:03, 02.09.2024
Skomentuj Wartę przy pomniku pełniły harcerki z tucholskiego hufca, Kasia Pril i Klaudia Fröhlke. Wartę przy pomniku pełniły harcerki z tucholskiego hufca, Kasia Pril i Klaudia Fröhlke.

W niedzielę, 1 września mieszkańcy Żalna i oficjalne delegacje oddali hołd pomordowanym podczas II wojny światowej mieszkańcom gminy Kęsowo.

 

Zebraliśmy się tutaj, żeby uczcić wszystkie ofiary II wojny światowej a w szczególności osoby, których nazwiska są wyryte na tej tablicy. Ten pomnik nie daje nam zapomnieć, że 1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę. Mamy obowiązek nie dopuścić, aby doszło do fałszowania historii, a oprawcy uznani zostali za ofiary

– zwrócił się do zgromadzonych przy pomniku w Żalnie, sołtys Dariusz Sikorski. Prowadzący niedzielne uroczystości, w swym krótkim przemówieniu, zaznaczył również, że wojna to nie tylko historia. Wystarczy spojrzeć na to, co od ponad 2 lat dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Do toczącej się wojny w Ukrainie nawiązał także wójt.

Nie znamy czasu, nie znamy godziny...

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, jak to mówił Jan Paweł II. (…) Nie znamy czasu, nie znamy godziny, kiedy i my możemy znaleźć się w stanie wojny

– mówił Radosław Januszewski.

Uczestnicy obchodów minutą ciszy oddali hołd i cześć poległym mieszkańcom. Pod upamiętniającym ich pomnikiem delegacje złożyły kwiaty. Wcześniej symbolicznego odsłonięcia odnowionego pomnika dokonali Anna i Alojzy Kopiszkowie.

Ten pomnik upamiętnia między innymi mojego wujka, Antoniego Majera, który zginął w Rudzkim Moście

– zdradziła mieszkanka Żalna.

Antoni Majer został aresztowany 23 października 1939 r., kiedy wracał wraz z matką wozem konnym z pola. Rozstrzelany następnego dnia w wieku niespełna 21 lat. Jego ciała matka rozpoznała podczas ekshumacji po kawałkach koszuli.

Pamiętają i odnawiają

Kompleksowy remont pomnika, który obejmował m.in. wykonanie nowego fundamentu i tablicy (w poprzedniej zakradł się błąd z imieniem), sfinansowała Gmina Kęsowo i sołectwo Żalno -  przy wkładzie środków wynoszącym odpowiednio 20.000 i 5.000 zł. Prace wykonały Zakład Ogólnobudowlany Dariusza Sikorskiego, a także Kamieniarstwo Michał Niesiołowski.

Pomnik upamiętniający pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców gminy Kęsowo powstał w 1965 r. za środki zebrane wśród mieszkańców. Po 30 latach przeszedł pierwszą przebudowę z inicjatywy OSP w Żalnie. Kolejny remont przeprowadziło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Żalno w 2008 roku. Za jego sprawą też w sąsiedztwie stanęły tablice, z informacjami o zamordowanych i historią aresztowań.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%