Zamknij

Już w niedzielę (9 czerwca) decydujemy o Europie! PEŁNE LISTY KANDYDATÓW

10:26, 07.06.2024 Aktualizacja: 10:44, 07.06.2024
Skomentuj Głosowanie już w tę niedzielę, 9 czerwca! Lokale wyborcze będą otwarte w od godz. 7:00 do 21:00. Głosowanie już w tę niedzielę, 9 czerwca! Lokale wyborcze będą otwarte w od godz. 7:00 do 21:00.

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W naszym materiale znajdziesz dokładne informacje dotyczące okręgu nr 2 obejmującego całe województwo kujawsko-pomorskie. Na kogo można zagłosować? Ilu europarlamentarzystów będzie reprezentowało nasz region. Jakich najważniejszych kwestii dotyczą te wybory i dlaczego powinny być dla nas ważne?

Maraton wyborczy trwa. Po jesiennych wyborach parlamentarnych i wiosennych samorządowych, czas na podjęcie decyzji ws. reprezentantów Polski i regionu w Parlamencie Europejskim. W bardzo krótkich odstępach czasowych Polacy po raz trzeci ruszą do urn. Głosowanie już w tę niedzielę – 9 czerwca! Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7:00 – 21:00.

Czy w związku z napiętym kalendarzem wyborczym nastąpi tzw. "zmęczenie materiału"? Wielu komentatorów sceny politycznej obawia się takiego zjawiska i niskiej frekwencji. A ta, w kontekście eurowyborów w Polsce, nigdy nie była wysoka. Pisząc wprost, w: 2004, 2009 i 2014 r. szorowała po dnie na poziomie 20-24%. Coś ruszyło się 5 lat temu, kiedy zagłosowało 45,68% uprawnionych. Szczegóły dotyczące frekwencji, również w kontekście regionalnym i lokalnym, w statystykach poniżej.

Frekwencja w eurowyborach w Polsce:

  • 2004 r. – 20,87%
  • 2009 r. – 24,53%
  • 2014 r. – 23,83%
  • 2019 r. – 45,68%

Frekwencja w eurowyborach w kontekście regionalnym i lokalnym:

  • 2004 r. – 18,69% (woj. kujawsko-pomorskie, brak danych dla powiatu tucholskiego)
  • 2009 r. – 23,36% (woj. kujawsko-pomorskie), 22,70% (powiat tucholski)
  • 2014 r. – 22,60% (woj. kujawsko-pomorskie), 22,38% (powiat tucholski)
  • 2019 r. – 41,75% (woj. kujawsko-pomorskie), 39,91% (powiat tucholski)

O czym decydujemy?

Czy wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne? Zdecydowanie. Organ ten ma uprawnienia do przyjmowania aktów prawnych, decydowania o budżecie Unii Europejskiej, a także wyraża zgody na obsadzanie najważniejszych europejskich stanowisk. Konkrety. Ogromne środki unijne (choćby w postaci odmienianego przez wszystkie przypadki Krajowego Planu Odbudowy) to chyba najbardziej namacalny dowód na oddziaływanie Unii na nasze życie. Na każdym kroku możemy spotkać tablice z charakterystycznymi żółtymi gwiazdkami na niebieskim tle, które informują o wysokości dofinansowania dla danej inwestycji czy inicjatywy. W najbliższych latach może pojawić się ich jeszcze więcej. Pieniądze z KPO to szansa, ale też ogromne wyzwanie – trzeba pozyskiwać je szybko i skutecznie. Polsce zostało mało czasu na zaplanowanie wydatków w ogromnej skali.

Wydaje się, że w nadchodzącej kadencji PE (z polskiej perspektywy) najważniejszymi będą dwa wątki: obronność i Zielony Ład. O tym drugim nie dają zapomnieć rolnicy, którzy nieustannie przekonują do swoich racji. W kontekście lokalnym informujemy o tym na bieżąco. To właśnie europarlamentarzyści będą decydowali o ostatecznym kształcie Zielonego Ładu.

Wschodnia granica Polski jest jednocześnie wschodnią granicą całej UE. Odpowiednie zabezpieczenie tego newralgicznego miejsca na mapie Europy może okazać się najistotniejszą kwestią w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę i białoruskich prowokacji z nielegalnymi migrantami.

Nasz okręg

Kampania w wyborach do europarlamentu jest prawie niezauważalna. Na naszym terenie rozwieszone zostały pojedyncze banery, w samej Tucholi po razie pojawili się liderzy list dwóch największych partii – Koalicji Obywatelskiej (Krzysztof Brejza) oraz Prawa i Sprawiedliwości (Kosma Złotowski). I to właściwie byłoby na tyle. Złotowski pojawi się jeszcze na spotkaniu PiS-u, które będzie miało miejsce w piątek (7 czerwca) w Tucholskim Ośrodku Kultury.

W skali całego kraju też trudno mówić o kampanijnym szaleństwie.

W niedzielnych wyborach w Polsce wybierzemy łącznie 53 europosłów (na 720 miejsc w PE). Kraj podzielono na 13 okręgów wyborczych – nasz to ten z nr 2, czyli całe województwo kujawsko-pomorskie. Na karcie do głosowania będziemy musieli zaznaczyć krzyżyk TYLKO PRZY JEDNYM kandydacie. A będzie ich łącznie 77 – z 8 różnych komitetów wyborczych. Na listach pojawiły się nazwiska znane w lokalnym kontekście. "Trójką" Trzeciej Drogi jest np. Agnieszka Kłopotek ze Śliwic, która jesienią weszła do Sejmu RP. Posłanka regularnie pojawia się na naszym terenie przy okazji różnych wydarzeń. W Warszawie pochłonęły ją prace związane z komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Na liście KO na miejscu 8. znalazł się Jarosław Katulski – prezes Szpitala Tucholskiego, radny sejmiku wojewódzkiego. Z kolei KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców reprezentuje z 6. pozycji Wiesław Menard. Jest on z Wielkiego Komorska (pow. świecki), ale prowadzi kojarzone u nas, zwłaszcza w gminie Śliwice, przedsiębiorstwo Wiązar. Zarówno Katulski, jak i Menard, nie prowadzili w powiecie tucholskim aktywnej kampanii wyborczej.

Ilu naszych reprezentantów?

Z okręgu nr 2 prawdopodobnie będzie dwóch europosłów w PE (tak jak w mijającej kadencji). Sprawa liczby mandatów nie jest jednak przesądzona, w przeszłości bywało tak, że mieliśmy jednego reprezentanta województwa, ale czasami było ich aż trzech. Te różnice związane są z dość skomplikowaną procedurą podziału mandatów, do której wykorzystuje się dwie metody – najpierw D'Hondta, potem Hare’a-Niemeyera. Na początku zlicza się wszystkie głosy na konkretne komitety wyborcze i odrzuca te, które nie przekroczyły 5-procentowego progu. Potem dzieli się liczbę mandatów w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom, rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy w okręgach. Mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

PEŁNE LISTY KANDYDATÓW Z OKRĘGU NR 2

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%