Zamknij

Tuchola. Kopiec Wolności w małpim gaju. Tam świętowano 100 lat temu

11:22, 03.05.2024 Aktualizacja: 11:31, 03.05.2024
Skomentuj Fotografia  sprzed 100 lat. Uroczystość na miejscu Kopca Wolności. Ze zbiorów rodzinnych Marii Ollick Fotografia sprzed 100 lat. Uroczystość na miejscu Kopca Wolności. Ze zbiorów rodzinnych Marii Ollick

Kto z naszych czytelników wie, że w dzisiejszym małpim gaju istniał niegdyś Kopiec Wolności? Przetrwał co prawda 35 lat, ale zdążył być miejscem państwowych uroczystości. 

3 i 4 maja 1924 r. uroczyście obchodzono 133 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program obchodów obejmował uroczystości świeckie i kościelne. Z tej okazji starosta tucholski dr Jan Bartz wydał w dniu 25 kwietnia odezwę do ludności miasta i powiatu (zamieszczona w Orędowniku Urzędowym Powiatu Tucholskiego nr 32 z dn.26.04.1924).
W odezwie tej czytamy:(…) w dniu tym należy bezwarunkowo wstrzymać się od wszelkiej pracy, my obywatele miasta i powiatu, uczcimy pamiątkę dnia tego dla nas drogiego jak najuroczyściej. Niech wszyscy, którzy mianują się prawdziwymi Polakami, we wszystkich zakątkach powiatu ustroją w dniu tym swoje domy odświętnie i godnie w chorągwie, sztandary narodowe i zieleń. (…) Mam nadzieję, że w uroczystościach wezmą udział w szerokiej mierze także liczne rzesze obywateli pozamiejscowych, aby zadokumentować, że usypanie tego kopca i przeznaczenie go jako pamiątkę wieczystą dalszym pokoleniom naszym dał każdy obywatel naszego powiatu, bez różnicy stanu i wieku…


Kopiec Wolności. Do małpiego gaju pochodem z Placu Zamkowego


Program uroczystości majowych obejmował okolicznościowe akademie we wszystkich szkołach, nabożeństwo w kościele parafialnym i uliczną zbiórkę pieniędzy na cele Towarzystwa Czytelni Ludowych. W niedzielę 4 maja odbyło się poświęcenie miejsca pod Kopiec Wolności w Lasku Miejskim (małpi gaj). Tego dnia o godz. 14:30 zebrali się na Placu Zamkowym członkowie wszystkich towarzystw, bractw, cechów z miasta i powiatu oraz młodzież szkolna. Wszyscy ze sztandarami i chorągwiami. Towarzyszyła im rzesza mieszkańców miasta i powiatu. W szyku, z orkiestrą wojskową wszyscy przemaszerowali na wyznaczone miejsce w celu wmurowania Aktu Erekcyjnego i poświęcania miejsca, w którym miał zostać usypany kopiec. Tego samego dnia o godz.20:00 w sali „Browaru” (dzisiaj Tucholski Ośrodek Kultury) odbyła się uroczysta wieczornica z zabawą taneczną, której organizatorem było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

Przetrwał 35 lat


Usypany kopiec miał być pamiątką tamtych dni. Stało się inaczej. Przetrwał 35 lat. W latach sześćdziesiątych miejsce to przeznaczono na żwirownię. Pracownicy tucholskiego przedsiębiorstwa komunalnego podczas prac natrafili na dokumenty, które wmurowane były w cokole kopca. Przekazali je wówczas do Urzędu Miasta z myślą umieszczenia ich w przyszłości w tucholskim muzeum. W 1983 r. bydgoska rozgłośnia Polskiego Radia podjęła temat kopca i poszukiwania dokumentów przekazanych do tucholskiego urzędu miasta. Okazało się, że zostały szczęśliwie zdeponowane w Muzeum Borów Tucholskich.

(Maria Ollick, fotografie ze zbiorów prywatnych)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%