Dzieci i animatorzy kultury najpierw zrobili zwiad w całym powiecie tucholskim. Teraz regularnie spotykają się Gostycynie i pracują nad... powstaniem gry. Unikatowej, która będzie opierać się o obserwacje, a nawet częściowo o niektóre miejsca, powiatu tucholskiego.
W czerwcu tego roku w szczegółach opisaliśmy projekt, który sprawia, że borowiacką historię będzie można poznać na zupełnie nowy, unikatowy sposób. Na razie dzieje się tak w przypadku aktywnych uczestników projektu - dzieci i animatorów, którzy prowadzą podopiecznych przez interesujące przedsięwzięcie. W przyszłości jednak efekty projektu mają trafić do lokalnego społeczeństwa w postaci... borowiackiej gry - gry planszowej! Jej stworzenie przewiduje projekt PAMPKI GZUBY, na który Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Edukacja Kulturalna 2023. Z ramienia GOK-u tą inicjatywą zajmuje się Ewelina Olejniczak-Muzioł.
Bory w grze - dzieciaki na licznych warsztatach
PAMPKI GZUBY trwają. W lipcu dzieciaki odwiedzały różne miejsca gminy Gostycyn i całego powiatu tucholskiego. Były to lokalizacje atrakcyjne historyczne, ciekawe dla Borowiaków i ich, niekiedy tajemniczej, przeszłości. Idealnym przewodnikiem był dr Marek Sass, który młodzieży towarzyszył także w pierwszych stacjonarnych spotkaniach dotyczących tworzenia gier planszowych pod kątem plastycznym. Uczestniczyliśmy w takim spotkaniu, a prowadził je dr Piotr Florkiewicz z UMK w Toruniu. Młodzi uczestnicy już na tym etapie wskazywali, jakie ich zdaniem punkty z terenu gminy i powiatu powinny mieć swoje odzwierciedlenie w przyszłej grze. Zastanawiali się nad bohaterami z historii, czy nawet legend i tematu obrzędowości, które mogły pojawić się na planszy. Tych jest na naszym terenie mnóstwo. Ponadto wrzesień był czasem, by dzieci zaczęły uczyć się techniki animacji poklatkowej. W planie pojawiły się warsztaty z rzeźby. Październik to czas na szereg warsztatów twórczych.
Właśnie odwiedziliśmy grupę w GOK-u podczas ponadtygodniowych warsztatów rzeźbiarskich. W takim sposób przekroczyliśmy już półmetek realizacji tego niezwykle interesującego projektu.
Prace nad tworzeniem gry trwają. Ta ma być wyprodukowana w liczbie 230 sztuk. Postępy projektu śledzimy na bieżąco. W odpowiednim momencie zapowiemy też wydarzenie, podczas którego odbędzie się premiera gry.
NIŻEJ GALERIA ZDJĘC Z NIEKTÓRYCH, DOTYCHCZASOWYCH SPOTKAŃ W RAMACH PROJEKTU PAMPKI GZUBY
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz