Zamknij

Tuchola: Od poniedziałku rogatki mają znowu działać

13:58, 29.09.2023 Agata Wiśniewska Aktualizacja: 14:55, 03.10.2023
Skomentuj fot. (aw) fot. (aw)

Zgodnie z zapowiedziami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A od 2 października powinien zostać wznowiony ruch pociągów na trasie Wierzchucin – Tuchola, a rogatki na przejeździe przy ul. Świeckiej w Tucholi na powrót włączone. Do tego czasu kierowcom zaleca się wzmożoną ostrożność i respektowanie znaku STOP, ponieważ na wspomnianym odcinku mogą pojawiać się pociągi specjalne.

Niespełna dwa  tygodnie temu na przejeździe strzeżonym na ul. Świeckiej w Tucholi doszło do zmiany organizacji ruchu, co też nie umknęło uwadze poruszających się tam kierowców. Przed przejazdem z rogatkami pojawił się znak STOP, a wraz  tabliczka z napisem „rogatka uszkodzona”. Zbiegło się to w czasie z wstrzymaniem ruchu pociągów na trasie Wierzchucin – Tuchola i wprowadzeniem autobusowej komunikacji zastępczej, co miało bezpośredni związek z budową nowego przystanku Tuchola Rudzki Most. Dlatego też wielu kierowców poddawało w wątpliwość awarię rogatki.

Zmotoryzowani krytycznie też odnosili się do wprowadzenia znaku STOP. „Od tygodnia torami nie przejechał żaden pociąg a przez znak STOP Tuchola się korkuje” - między innymi takie opinie można było przeczytać w komentarzach zostawionych na naszym fanpage’u.

Z rzecznikiem prasowym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A we wspomnianym temacie kontaktowaliśmy się od wtorku, 26 września. Oficjalna odpowiedź dotarła na naszą skrzynkę mailową dzisiaj (29.09). Niestety nie odnosi się do wszystkich kwestii przez nas podniesionych, jak chociażby na czym polega awaria rogatki i czy PKP za pomocą monitoringu rejestruje wykroczenia kierowców na wspomnianym przejeździe.

Wyłączenie urządzeń na przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Świeckiej w Tucholi związane jest z budową nowego przystanku Tuchola Rudzki Most. W zakres zadania wchodzi przebudowa toru na długości nowego peronu. Z uwagi na konieczność demontażu toru w okresie od 18 września do 1 października na szlaku Wierzchucin – Tuchola ruch pociągów został wstrzymany i wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa. Po zakończeniu prac i wznowieniu ruchu pociągów urządzenia na przejeździe zostaną włączone, a istniejące tymczasowe oznakowanie usunięte

– informuje Przemysław Zieliński.

 

Rzecznik podaje również, że zbliżając się do przejazdu każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności.

Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania oraz urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Pamiętajmy, że przejeżdżający pociąg ma zawsze pierwszeństwo. W sytuacji kryzysowej należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu – podnosi Przemysław Zieliński.

 

Już w rozmowie z nami podkreśla, że na trasie Wierzchucin – Tuchola nie kursują jeszcze przez kilak dni pociągi pasażerskie, ale składy specjalne, w tym drezyny, mogą się na linii pojawiać, dlatego też kierowcy powinni zachować ostrożność i bezwzględnie przestrzegać nakazu zatrzymania się.

Temat będziemy kontynuować w papierowym wydaniu "Tygodnika".

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

aliali

0 0

Stop zawieszony po to , by karać kierowców, któtzy się zagapią , bo nie ezpieczenstwo równe zeru. No cóż , żyjemy w państwie policyjnym. 22:28, 29.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%