Zamknij

Wierzchucin: mural i wyjątkowy hołd dla ruchu partyzanckiego / FOTO

12:06, 24.09.2023 Piotr Paterski Aktualizacja: 12:39, 24.09.2023
Skomentuj Odsłonięcie muralu w Wierzchucinie. Wśród gości znaleźli się potomkowie partyzantów. Odsłonięcie muralu w Wierzchucinie. Wśród gości znaleźli się potomkowie partyzantów.

Symboliczne odsłonięcie imponującego muralu, który od sierpnia zdobi jeden z budynków w Wierzchucinie (gm. Cekcyn), było jednym z punktów piątkowej uroczystości (22 września). Doniosłym było też wspomnienie z imion i nazwisk ludzi, którzy w naszym regionie zaangażowali się w ruch partyzancki w okresie II wojny światowej. Zwłaszcza, że tego wspomnienia osobiście słuchała grupa potomków partyzantów z powiatu tucholskiego i rodzina samego dowódcy Jana Władysława Sznajdera.

Za realizację przedsięwzięcia polegającego na stworzeniu historycznego muralu przypominającego o lokalnych bohaterach ruchu partyzanckiego odpowiada cekcyńskie stowarzyszenie "Światło". Z powodzeniem postarało się o dofinansowanie w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Wedle założenia ten wielkoformatowy obraz miał nawiązać tematem do działalności oddziału AK Jedliny-102 i funkcjonującego w lasach nieopodal Wierzchucina ściśle tajnego poligonu „Heidekraut”. Mural został wykonany latem przez Tomasza Smieszkoła. W ubiegły piątek natomiast nastąpiło jego symboliczne, uroczyste odsłonięcie. Program planowanej okazji nie ograniczał się wyłącznie do prezentacji pracy, która powstała na ścianie bloku w Wierzchucinie. Tego dnia oddano hołd partyzantom i wszystkich osobom, które w okresie II wojny światowej zaryzykowały, by wspierać ruch partyzancki.

Prowadzący uroczystość Bartosz Puchowski i Renata Staniłko ze stowarzyszenia "Światło" przypomnieli historię oddziału Jedliny-102, a szczególne miejsce poświęcili dowódcy Janowi Władysławowi Sznajderowi ps. Jaś-Dąb. Jego portret znalazł się na muralu. W piątkowym odsłonięciu brała udział zaproszona na tę okazję rodzina dowódcy.

Gości, którzy nie ukrywali wyrazów podziwu dla efektów inicjatywy stowarzyszenia "Światło", było więcej. Podczas jednego z przemówień obecni mieli nawet okazję nawet list przekazany przez żyjącą, będącą w sędziwym wieku, członkinię Jedlin-102! 

(...)

Pełna relacja z uroczystości w Wierzchucinie znajdzie się w przyszłym numerze Tygodnika Tucholskiego (28 września).

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ

Czytaj także:

Jan Władysław Sznajder ps. „Jaś-Dąb” - sylwetka 

Kto należał do oddziału? U kogo zorganizowany był punkt partyzancki? Poszukaj nazwisk z powiatu tucholskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%