Tucholski Park Krajobrazowy od wielu już lat organizuje przyrodniczy konkurs dla młodzieży. W tym roku w roli głównej wystąpił wilk, ale też człowiek i jego zachowania względem natury. Była rywalizacja, jak również edukacja. Obalano wiele utartych stereotypów, które narosły wokół wilka szarego.
"Przyroda wokół nas" jest renomowanym konkursem dla młodych ludzi organizowanym przez Tucholski Park Krajobrazowy wraz z Nadleśnictwem Tuchola. W zeszły czwartek (15 czerwca) rozstrzygnięta została już jego 27. edycja! Pierwszy etap zmagań miał miejsce jednak niemal miesiąc wcześniej. Dokładnie 16 maja drużyny (3-osobowe) z aż 48 klas szkół podstawowych przystąpiły do testu wiedzy. W konkursie od lat biorą udział szkoły z miejscowości, które mieszczą się w granicach Tucholskiego Parku Krajobrazowego, tak więc nie tylko z Tucholi, ale również: Legbąda, Kiełpina, Stobna, Bysławia, Cekcyna, Gostycyna, Żalna, Rytla czy Czerska.
We wspomnianym pierwszym etapie wszystkie zespoły miały za zadanie przygotować też plakaty pt. „Nie patrz wilkiem na wilka”, które poprzez swój wydźwięk społeczny pełniły role edukacyjną i informacyjną o rzeczywistej naturze wilka.
Nie żyjemy ponad wilkiem
Do finału konkursu, który odbył się 15 czerwca w Terenowym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery "Bory Tucholskie" w Pile, awansowały po cztery najlepsze zespoły z młodszej i starszej kategorii wiekowej – kolejno klasy I-IV oraz V-VIII. Tegorocznej edycji przyświecało hasło "Po sąsiedzku z wilkiem”. Podczas spotkania w Pile Dorota Borzyszkowska, kierowniczka zespołu ds. dydaktycznych, promocji i turystyki, wielokrotnie podkreślała, że wśród lokalnej społeczności cały czas krążą utarte, krzywdzące dla wilka stereotypy. Należy podkreślić, że wilk szary żyje na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego od 10 lat. Tematyka konkursu miała na celu rozwianie kontrowersji, które narosły wokół tego gatunku. Uczestnicy zdobyli, ale też promowali rzeczywistą wiedzę o wilkach, a także świadomym życiu w ich sąsiedztwie.
Musimy nauczyć się obcowania po sąsiedzku z wilkiem, bo nie żyjemy ponad nim. Nie jesteśmy ponad przyrodą. Jest to łańcuch powiązanych ze sobą różnych ogniw, a my jesteśmy częścią tego łańcucha. Nie stoimy obok, tylko właśnie w nim
– wskazywała Dorota Borzyszkowska.
Czwartkowe spotkanie odbyło się w plenerze i przebiegało nie tylko w duchu rywalizacji, ale także edukacji. Zespoły na początku odpowiadały na wylosowane pytania, w których sprawdzano zdobytą wiedzę m.in. o zachowaniach wilka i człowieka w bliskim spotkaniu. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu na podstawie wydawnictwa Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" pt. „Po sąsiedzku z wilkami”. I tak na przykład pytano, jaki procent masy pokarmu wilka stanowią zwierzęta gospodarskie? Prawidłowa odpowiedź to 1-3 procent. Pytania dotyczyły nie tylko tego jednego gatunku, ale też szeroko rozumianej fauny i flory, a także walorów przyrodniczych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Tuchola.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Piotr Grzmiel i Stanisław Śpica, reprezentanci kolejno: oświaty, samorządu terytorialnego i Lasów Państwowych. Szczegółowe wyniki podajemy przy artykule.
Więcej o konkursie i jego przebiegu przeczytasz w najnowszym '"Tygodniku Tucholskim", który jest już dostępny w sklepach na terenie powiatu tucholskiego. Poniżej obszerna fotogaleria.
Wyniki konkursu "Przyroda wokół nas"
KLASY I- IV:
I miejsce – klasa IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
II – klasa IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
III – klasa IV b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
Wyróżnienie – klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
KLASY V-VIII:
I miejsce – klasa VI b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
II - klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
Finałowe dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi: koło ekologiczne i klasa VIII c nie uczestniczyły w rozgrywkach z powodu wycieczki klasowej.
Tyhj17:53, 22.06.2023
Indoktrynacja rozpoczęta...
Darek21:21, 22.06.2023
Miast przyzwyczajać człowieka do tego, że niebawem w każdym zagajniku będą żyły wilki, należałoby odzwyczaić wilki od tego, by tam bytowały. No ale do tego trzeba mądrego zarządzania populacją, nie zostawienia wszystkiego samym wilkom i niech wyją!
Larss 23:05, 22.06.2023
To nie wilki są złe, tylko człowiek jest największym szkodnikiem na tej planecie. Nie one wyszły z lasów do ludzi, tylko ludzie wleźli do lasu.
1 0
Oprócz tego wszystko OK ? Według mnie nie, słońce ci mózg przygrzało !