Zamknij

Film o ludziach, którzy pamiętają Heidekraut / ZAPOWIEDŹ

15:27, 27.02.2023 Kamil Tajl Aktualizacja: 19:45, 28.02.2023
Skomentuj

Film jest opowieścią 6 osób, które widziały, jak funkcjonował ściśle tajny poligon doświadczalno-rakietowy w Wierzchucinie.

Jak tłumaczy Bartosz Puchowski ze stowarzyszenia Światło, pod koniec ubiegłego roku, po wielu trudach, powstał film pt. "Świadkowie historii". Opowiada on o ludziach pamiętających funkcjonowanie poligonu "Heidekraut" ("Wrzos").

Sześć osób, sześć różnych życiorysów, jedna historia! Film zrealizowany został w ramach projektu pn. "Historia w leśnych ostępach zaklęta" dofinansowanego ze środków rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO. Są to wywiady z osobami żyjącymi podczas II wojny światowej w pobliżu wspomnianego poligonu, a mianowicie w: Zielonce, Błądzimiu, Suchomiu, Lisinach czy Sarnówku

– opowiada Puchowski

Bohaterami wywiadów, które zostały nakręcone w latach 2009-2016 byli: Zygmunt Steltman, Irena Krzyżelewska, Irena Romanowska, Stefania Szmit, Henryk Jaśtak i Honorata Lemańczyk-Wyszyńska. Dzisiaj trzech świadków historii już niestety nie żyje. Puchowski podkreśla, że film nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie: Macieja Kuleszy (operator kamery), Roberta Grochowskiego, Wojciecha Mąki Jarosława Buta Butkiewicza oraz Mariusza Mendrzyckiego i Michała Gaczkowskiego (lektor).

Światło wyruszyło w lutym w trasę i rozpoczęło seanse filmu w świetlicach wiejskich na terenie gminy Cekcyn. Pierwsze spotkania już się odbyły, szczegółową rozpiskę pozostałych podajemy poniżej.

Ciekawostką jest, że w każdej świetlicy, do jakiej dotarliśmy, znajduje się przynajmniej jedna osoba, żyjący świadek tamtych wydarzeń. Jest to o tyle cenne, iż zamierzamy nagrać jeszcze w tym roku kolejne wywiady i stworzyć drugi film dokumentalny

– kończy Bartosz Puchowski.

 

NAJBLIŻSZE EMISJE FILMU:
 

3.03.2023r. (piątek) – świetlica wiejska w Małym Gacnie, godz. 18:00.

11.03.2023r. (sobota) – świetlica wiejska w Zalesiu, godz. 18:00.

18.03.2023r. (sobota) – świetlica wiejska w Ludwichowie, godz. 18:00.

31.03.2023r. (piątek) – świetlica wiejska w Zdrojach, godz. 18:00.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%