Jeszcze tydzień temu było bardzo mało konkretów w sprawie ewentualnej sprzedaży węgla za pośrednictwem gmin. W ostatnich dniach rządowa propozycja, co prawda z uwagami, ale została zaakceptowana przez stronę samorządową. Ustalono m.in. ceny surowca i sposoby dystrybucji. Według powszechnych opinii machina ruszy nie szybciej niż w połowie listopada. Jak sytuacja kształtuje się na naszym terenie?
Ceny mają być regulowane odgórnie. Według projektu ustawy (który jest obszernym dokumentem – liczy 45 stron), gminą umożliwi się kupowanie węgla w cenie 1500 zł/tonę. Następnie – jeżeli samorządy zdecydują się same dystrybuować surowiec – cena osiągnie maksymalnie 2000 zł za tonę dla bezpośredniego odbiorcy – w tym przypadku dla danego gospodarstwa domowego. Ustawa określa jeszcze jedno rozwiązanie. "Gminny" węgiel może być sprzedawany za pośrednictwem prywatnych firm, które na co dzień zajmują się handlem opałem. W takim przypadku maksymalna cena sprzedaży węgla dla mieszkańców zostanie zablokowana na poziomie 2200 zł/t. Różnica między tą stawką a ceną maksymalną dla gmin (czyli 200 zł/t) stanowić będzie marżę dla podmiotu, który byłby zainteresowany udziałem w systemie.
Projekt ustawy określa ponadto, że samorządy zobowiązane są dokonać wstępnego ustalenia liczby gospodarstw domowych zainteresowanych nabyciem węgla w ramach zakupu preferencyjnego. Gminy na naszym terenie nie czekają na wejście w życie przepisów i już teraz zachęcają mieszkańców, aby ci zgłaszali kto i ile węgla będzie chciał kupić. Szczegółowe informacje na ten temat podajemy poniżej.
Obszerny artykuł z rozmowami z naszymi samorządowcami znajdziesz jedynie w najnowszym "Tygodniku Tucholskim"
GMINY zbierają już informacje o ewentualnym zapotrzebowaniu na zakup węgla po preferencyjnych stawkach przez mieszkańców.
Gmina Cekcyn: Każde gospodarstwo domowe, które jest zainteresowane kupnem węgla dystrybuowanego przez gminę, może zgłosić konkretne zapotrzebowanie pod numerami: (52) 334-75-81, (52) 334-75-50 w godzinach 7:30 – 14:00 od poniedziałku do piątku lub w Urzędzie Gminy Cekcyn, ul. Szkolna 2, pokój nr 27 albo elektronicznie na adres [email protected] do 28 października 2022 r. Przy zgłoszeniu należy podać liczbę ton oraz rodzaj asortymentu węgla (groszek, orzech, kostka, ekogroszek).
Gmina Gostycyn: Urząd prosi mieszkańców gminy o zgłaszanie zapotrzebowania na węgiel kamienny na najbliższy sezon grzewczy. W tym celu należy wypełnić ankietę dostępną na www.gostycyn.pl i przesłać na e-mail: [email protected] lub dostarczyć do Biura Obsługi Klienta Urzędu Gminy w Gostycynie do 28 października 2022 r. Od 20 października druki ankiet są też dostępne u sołtysów. W razie pytań można dzwonić pod nr.: (52) 336-73-13.
Gmina Kęsowo: Urząd prosi mieszkańców gminy o zgłaszanie zapotrzebowania na węgiel kamienny. Zgłoszenia dokonuje się poprzez ankietę on-line, która jest dostępna na stronie www.kesowo.pl.
Gmina Lubiewo: Każde gospodarstwo domowe, które jest zainteresowane kupnem węgla dystrybuowanego przez gminę, może zgłosić konkretne zapotrzebowanie. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, osobiście w urzędzie gminy lub poprzez wiadomość e-mail. Przyjmują: Katarzyna Mrozik – biuro nr 5 – (52) 334-93-10 wew. 41, e-mail [email protected]; Dorota Tomczyk – biuro nr 7 – (52) 334-93-10 wew. 42, e-mail [email protected]. Przy zgłoszeniu należy podać: adres nieruchomości, numer telefonu kontaktowego, liczbę ton oraz rodzaj asortymentu węgla (groszek, orzech, kostka, ekogroszek). Czas do 28 października 2022 r.
Gmina Śliwice: Urząd zwraca się z prośbą o zgłaszanie się osób zainteresowanych zakupem węgla kamiennego w ramach zakupu preferencyjnego. Zgłoszenia przyjmowane są niezwłocznie, nie później niż do 24 października 2022 r. do godz. 13.00 w Urzędzie Gminy Śliwie I piętro – sekretariat lub pod numerami telefonów: 531-490-109, 531-490-099, 531-490-116, 694-725-375.
Gmina Tuchola: Każde gospodarstwo domowe zlokalizowane na terenie gminy, które jest zainteresowane kupnem węgla dystrybuowanego przez samorząd, może zgłosić zapotrzebowanie pod numerem telefonu: 698-660-655 w: poniedziałek, środa, czwartek ( godziny 7:30 – 15:30), wtorek (7:30 – 17:00), piątek (7:30 – 14:00) w Urzędzie Miejskim w Tucholi, pl. Zamkowy 1, pokój nr 103 albo elektronicznie na adres [email protected]. Przy zgłoszeniu należy podać: adres zamieszkania, telefon kontaktowy, asortyment paliwa stałego, ilość oraz informację, czy złożono wniosek o dodatek węglowy i czy jako rodzaj używanego paliwa podano w deklaracji do CEEB węgiel.
4 0
Kolejne dopłaty, kiedyś będziemy płakać przez zadłużenie kraju. Rozdawnictwo zniszczy ten kraj. Kiedyś o węglu myślało się już po sezonie grzewczym a teraz wszyscy obudzili się we wrześniu, że nie mają czym palić. W Tucholi zapewne nadal będą palić śmieci i płyty OSB.
0 0
"gminą umożliwi" - proszę o poprawienie