Zamknij

Borowiacy świętują Europejskie Dni Dziedzictwa

14:39, 15.09.2022 K.T. Aktualizacja: 14:49, 15.09.2022
Skomentuj

W dwa wrześniowe weekendy (10-11 oraz 17-18 września) w całej Europie mają miejsce Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku mamy do czynienia z ich jubileuszową, 30. edycją. W ramach EDD, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem", organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych.

Europejskie Dni Dziedzictwa świętowało niedawno Borowiackie Towarzystwo Kultury. W niedzielę (11.09.) grupa członków BTK wybrała się do Sianowskiego Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub, gdzie odbył się odpust na święto Matki Boskiej Siewnej.

Wyjazd relacjonuje Maria Ollick:

Rzesza pielgrzymów przybyłych: pieszo, rowerami, samochodami i autokarami  wypełniła po brzegi plac przed ołtarzem polowym. Główne uroczystości religijne, suma odpustowa, uroczysta procesja z cudowną figurką Matki Boskiej Sianowskiej, pokłony feretronów i bogactwo kaszubskich strojów ludowych – wszystko to w atmosferze głęboko sięgających kaszubskich tradycji. Ksiądz biskup Arkadiusz Okroj w swojej  homilii  przywołał słowa św. Jana  Pawła II wypowiedziane w Gdyni w 1987 r. o potrzebie pielęgnowania dziedzictwa i kilkakrotnie podkreślił wagę podtrzymywania tradycji i pogłębiania wiedzy o swojej małej ojczyźnie. Uroczystą sumę zakończył akt święcenia zbóż, które rolnicy jako sacrum zabierali, by oddać je ziemi, która rodzić będzie nasz chleb powszedni. Było to dla wszystkich biorących udział w tym podniosłym wydarzeniu wielkim duchowym przeżyciem.

Po uroczystościach odpustowych udaliśmy się do Wieżycy, do Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, gdzie spotkaliśmy uczestników warsztatów  pisania ikon  i zobaczyliśmy efekty ich twórczej pracy. Była też okazja do obejrzenia  ekspozycji wytworów twórców ludowych z całego Pomorza, między innymi naszych tucholskich rzeźbiarzy Adama Korthalsa i Jana Czupryniaka. Nie mogło zabraknąć wejścia na wieżę widokową i szymbarskiego posiłku z tradycyjnym niedzielnym rosołem. Wyjazd można spiąć klamrą trzech słów "korzenie - tradycja - trwanie".

Fot. nadesłane

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%