Zamknij
REKLAMA

Lubiewo/Cekcyn: Finał "Lata w teatrze". Spektakle w Bysławiu / ZAPOWIEDZI

11:43, 29.07.2022 | K.T.
Skomentuj Fot. Piotr Nykowski
REKLAMA

Już w piątek (29 lipca) młodzi Indianie zaprezentują się wszystkim mieszkańcom podczas finałowego widowiska. Z kolei na niedzielę zaplanowano teatralne atrakcje w Bysławiu.

W Lubiewie dobiegają końca artystyczne półkolonie – w tym roku pn. "Wolni duchem, czyli indiańskie lato w Lubiewie" – które rozpoczęły się 18 lipca. To niezwykle popularna, dobrze znana lokalnej młodzieży formuła spędzania wolnego czasu. Wszystko w ramach programu "Lato w teatrze", z którego Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo regularnie uzyskuje wysokie dofinansowania. Zajęcia odbywają się codziennie w Lubiewie. W sobotę 23 lipca uczestnicy odwiedzili Cekcyn, aby poznać tamtejszy ośrodek kultury oraz miejscowość, z której na zajęcia przyjeżdża 10 uczestniczek i uczestników z opiekunkami z GOK-u: Justyną Barwik i Beatą Walenty. Cekcyński ośrodek jest w tym roku bowiem partnerem wydarzenia (podobnie jak przed laty B-CKiP w Gostycynie).

Spotkania pod hasłem "Wolni duchem, czyli indiańskie lato w Lubiewie” przybliżają młodym ludziom kulturę Indian Amerykańskich. Przed lubiewskim domem kultury stoi totem plemienia Dzikich Bizonów, który znalazł się również na plakacie promującym tegoroczne, finałowe widowisko "Lata w teatrze". No właśnie, półkolonie nie mogą obyć się bez tego wydarzenia! Młodzi artyści jak zwykle przygotowują coś wyjątkowego. Finałowe widowisko odbędzie się w najbliższy piątek (29 lipca) o godz. 18:00 w B-CKiP. Wstęp jest wolny, a pamiętając zakończenia z poprzednich lat, już teraz możemy szczerze polecić tę propozycję na piątkowe popołudnie.

Artystycznych atrakcji dla mieszkańców będzie w weekend więcej. W niedzielę od godziny 15:00 – tym razem na plaży w Bysławiu – rusza cykl wydarzeń pn. "Ob(d)jazdowy teatr". Na scenie zaprezentowane zostaną dwa spektakle. Pierwszy z nich – "Błazenologia" – jest widowiskiem ulicznym w wykonaniu Teatru Na Walizkach z Wrocławia. Nie brakuje w nim konwencji teatru ruchu, pantomimy i burleski inspirowanych klasyką komików kina niemego (Chaplina, Keatona). Oryginalna fabuła obudowana jest groteskową stylistyką. Spektakl składa się z kilku epizodów. Jest tu m.in. opowieść o artyście ulicznym, który zakochuje się w kobiecie. Demonstruje przed nią swoje umiejętności cyrkowe, siłę sztangisty, a nawet wykonuje striptiz! Gdy w końcu zyskuje przychylność swej wybranki, jego nieporadność doprowadza go do tragikomicznych poczynań.

Drugie przedstawienie, tym razem lalkowe pt. "Piękna i bestia" zaprezentuje Teatr Vaśka z Torunia. To opowieść o miłości, która staje się istotą życia, o miłości, która nie zna granic i przeszkód. Jest historią o dokonywaniu wyborów, o tęsknocie i poświęceniu. W spektaklu grają klasyczne lalki – marionetki sycylijskie – ale reżyser Wiesław Kusa wplótł też działania aktorów lalkarzy w żywym planie, którzy mają zasłonięte twarze maskami teatralnymi na wzór Bestii. Mimo że spektakl adresowany jest do dzieci nieco starszych, najmłodsi widzowie również mogą ze zrozumieniem obejrzeć wciągającą bajkę.

Podczas wydarzenia na plaży nie zabraknie animacji cyrkowych, warsztatów plastycznych, tworzenia wspólnej instalacji, a także regionalnych stoisk ze smakołykami.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%