Mowa o proekologicznym happeningu, który Tucholski Park Krajobrazowy przygotował dla miłośników przyrody. Sporo było o roślinach i zapylaczach. O ochronie i pomocy pożytecznym owadom.
Happening z okazji Święta Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół zorganizował Tucholski Park Krajobrazowy. Jak wiadomo jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają las i polską przyrodę, a główny jego cel to promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.
Imprezie przygotowanej przez TPK przyświecała myśl - aby dbać, trzeba pokochać, aby pokochać – trzeba poznać. I tak też było. W ramach happeningu przygotowano warsztaty edukacyjne na temat dzikich zapylaczy. Zwiedzający wystawę dowiedzieli się m.in. że to właśnie dzięki tym pożytecznym owadom mamy owoce i warzywa. Można było obejrzeć profesjonalnie wykonane hotele dla zapylaczy i domki dla owadów przygotowane przez dzieci oraz ich rodziny w ramach konkursu „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”.
- Chociaż został ogłoszony po raz pierwszy, spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Dotarło do nas trzynaście hoteli głównie z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2. Wszystkie były bardzo piękne - zaznacza Dorota Borzyszkowska z TPK.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród było jednym z punktów programu happeningu z okazji Święta Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół. Zwycięzcami zostali: Magdalena Drejasz, Joanna i Piotr Jasińscy oraz Franciszek i Jan Graban wraz z rodzinami. Wyróżnienia otrzymali Nela Mindak oraz Sara i Maja Kościelniak z rodzicami.
Oprócz warsztatów edukacyjnych na temat zapylaczy sporo było o różnorodności biologicznej i o potrzebie jej ochrony. Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na temat niezapominajek - jakie są gatunki niezapominajek, gdzie rosną oraz w jaki sposób uprawiać je w swoim ogrodzie. Dla zainteresowanych siewem kwiatów przygotowane zostały nasiona roślin miododajnych, które rodzice wraz z dziećmi mogli wysiać we własnych ogrodach i na balkonach. Powodzeniem cieszyło się również stoisko z rodzimymi owocami - jabłkami, które powstały dzięki dzikim zapylaczom.
W obchody wydarzenia włączyły się m.in. dzieci z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 3 wraz z nauczycielami. Zaprezentowały się w barwnych przebraniach. Rozdawali naklejki i kwiaty z papieru. Dodatkowo happening uświetnił występ „Kolorowych Nutek” z Przedszkola nr 1 w Tucholi, które zatańczyły na dziedzińcu „wyrastając” z doniczek w postaci kolorowych kwiatów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz