Zamknij

Od stycznia na stacjach nie będzie tego paliwa! Zastąpi je nowe

08:22, 01.12.2023 Źródło: wiadomosci.wp.pl
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Od początku 2024 roku na stacjach benzynowych będziemy mogli spotkać nowy rodzaj paliwa. O zmianie poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Rząd poinformował o zmianach, jakie mają zajść na stacjach benzynowych wraz z nadejściem nowego roku. Dotychczas dystrybuowana benzyna 95-oktanowa z oznaczeniem E5 zostanie zamieniona na taką z symbolem E10.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, że wprowadzenie paliwa ma związek z koniecznością zwiększenia udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych.

Co to oznacza?

Paliwo, które niedługo zostanie wprowadzone ma w swoim składzie do 10 procent (zamiast jak dotychczas do 5 procent) biokomponentów, czyli bioetanolu.

Ministerstwo wyjaśnia, że w większości przypadków nic się nie zmieni, jedynie niewielka część kierowców może mieć problem z zatankowaniem swojego auta.

"W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 - potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa" - czytamy w komunikacie.

Można inaczej sprawdzić kompatybilność

Właściciele aut, którzy mający wątpliwości związane z używaniem nowego paliwa mają też inną możliwość. To, czy pojazd jest dostosowany do E10 sprawdzimy na specjalnej stronie internetowej przygotowanej przez MKiŚ.

Wystarczy wejść na adres e10.klimat.gov.pl i wpisać w wyszukiwarkę dane dotyczące swojego auta. Po wyszukaniu system wskaże czy występuje zgodność.

Jednak jeśli okaże się, że nie możemy tankować E10, zostaje jeszcze opcja awaryjna - tankowanie benzyny 98-oktanowej.

"Format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny "Premium" 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5" - dodaje resort.

(Źródło: wiadomosci.wp.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%