Zamknij

Jak latem utrzymać oczko wodne w czystości?

13:59, 02.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:59, 02.05.2022

Wraz z nadejściem lata i ciepłych, słonecznych dni wzrasta temperatura wody w oczku wodnym. Aby zapobiec zmętnieniu wody na skutek wyższej temperatury wody, należy zwracać uwagę na jakość wody i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.

Pogorszenie jakości wody w oczku wodnym na skutek przegrzania jest szczególnie niebezpieczne w oczkach z niewielką ilością wody, gdzie nie ma wystarczającej cyrkulacji wody, co stwarza idealne warunki do rozwoju glonów. Na powierzchni wody tworzy się piana, a woda ma nieprzyjemny zapach. Wraz ze wzrostem temperatury przyspiesza się rozkład resztek organicznych i zużywany jest tlen, co może zagrażać życiu ryb. W tym przypadku nie pomoże natlenianie wody za pomocą wodospadu, fontanny czy strumienia. Przeciwnie, woda wyparowuje. Dlatego podczas gorących letnich dni włączaj kaskady wodne, fontanny i strumienie tylko w nocy. Najlepiej brak tlenu toleruje karp, najgorzej jesiotr.

Jak utrzymać wodę w czystości

Dla utrzymania wody w czystości konieczne jest jej oczyszczanie za pomocą skimmerów oraz filtrów do oczek wodnych. Zaleca się zainstalowanie w zbiorniku dyfuzora powietrza, który wytwarza możliwie najmniejsze pęcherzyki powietrza. Im mniejsze bąbelki, tym więcej tlenu zostanie rozpuszczone w wodzie. Wlot do sprężarki powinien być umieszczony w zacienionym miejscu i przykryty kamieniami, żeby uniknąć zasysania gorącego powietrza. Jeżeli nie można pozbyć się glonów w sposób mechaniczny, pomocne mogą być specjalne produkty do zwalczania glonów.

Negatywny wpływ letnich burz

Podczas silnych letnich deszczów i burz, woda jest utwardzana przez materię organiczną lub zielone jednokomórkowe glony. Zmętnienie jest szczególnym zagrożeniem dla ryb, ponieważ podczas burz spada ciśnienie powietrza i zmniejsza się rozpuszczalność tlenu w wodzie. Podczas długotrwałego przebywania w przegrzanej wodzie, w której brakuje tlenu, fitoplankton może obumierać i zaczynać się rozkładać, co ponownie zmniejsza ilość tlenu w wodzie.

Na dnie płytszych oczek wodnych powstają warunki anoksyczne, pH wzrasta powyżej 8,5 i powstaje amoniak, który wraz ze wzrostem kwasowości przechodzi w formę niejonową, która jest toksyczna, a tym samym śmiertelna dla ryb. Ryby trawiąc białka wytwarzają amoniak, który w wodzie o dobrej chemii opuszcza rybę przez skrzela do wody. Jeżeli jednak ilość amoniaku w wodzie jest wyższa niż w osoczu krwi ryby, amoniak nie przechodzi z krwi ryby przez skrzela do wody, lecz gromadzi się w osoczu krwi. Po przekroczeniu progu krytycznego dochodzi do autotoksykacji i śmierci ryb. Biorąc to pod uwagę rzeczą najważniejszą jest dbanie o dobře czyszczenie oczek wodnych oraz ich regularne napowietrzanie.

Jak pomóc rybom w przypadku braku tlenu

Jeśli ryby nie mają wystarczającej ilości tlenu w wodzie i nad powierzchnią wody szukają powietrza, należy spryskać lustro wody zimną wodą z węża ogrodowego podłączonego do sieci wodociągowej. Nie należy stosować lodowatej wody głębinowej - powoduje ona zbyt szybkie schłodzenie wody w stawie, spowolnienie metabolizmu ryb, wytwarzanie gazów, zatrucie amoniakiem z pokarmu i siniaki pod skórą, co prowadzi do śmierci.

W małych oczkach wodnych można częściowo schłodzić wodę poprzez włożenie kilku butelek pet z zamrożoną wodą.

Umieścić do oczka wodnego systemu napowietrzania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%