Zamknij

Jak postęp technologiczny ułatwił usługi przekazów pieniężnych

08:18, 15.09.2021 | L.K
Skomentuj

Obecnie są ogromne możliwości co do tego, aby mieszkać, studiować, pracować, a nawet założyć własną firmę za granicą. Kiedy mieszkasz w innym kraju niż twoi krewni lub partnerzy biznesowi, możesz mieć potrzebę skorzystania z usługi przelewów międzynarodowych. Wraz z postępem technologii, metody przekazów pieniężnych są coraz lepsze i pomagają zaoszczędzić czas i wysiłek, przez co stają się dostępne dla prawie każdego, kto ma dostęp do Internetu.

Kiedy niemożliwe staje się możliwe

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez kart bankowych i usług płatności online. Za zakupy płacimy nie tylko kartą bankową, ale także telefonem, a nawet smartwatchem. Wraz z pojawieniem się nowych technologii, przelewanie pieniędzy za granicę staje się również łatwe. Jednak kiedyś tak nie było. Wielu jeszcze pamięta czasy, gdy trzeba było nosić gotówkę, a nawet chować ją w różnych miejscach w obawie przed kradzieżą. Wtedy nawet nikt nie myślał o możliwości przesyłania pieniędzy za granicę.

Obecnie rozwój technologii umożliwił wysyłanie prezentów pieniężnych lub wsparcia finansowego w dowolnym momencie i z prawie każdego miejsca na świecie. Z tego powodu przekaz pieniężny stał się ważną usługą dla tych, którzy muszą się troszczyć o kogoś za granicą lub mają cele biznesowe. Zanim omówimy dzisiejsze możliwości międzynarodowych przelewów pieniężnych, spójrzmy, jak wyglądały one w przeszłości.

Transfer telegraficzny – pierwsza możliwość przesłania pieniędzy za granicę

Pierwsza możliwość przelewu pieniędzy za granicę pojawiła się w 1872 roku. Jednak cała procedura była znacznie trudniejsza niż obecnie. W tym czasie, aby przelać pieniądze do innego kraju, trzeba było przyjść do biura telegraficznego i zapłacić za przelew. Następnie telegrafista przekazywał wiadomość i „przesyłał” pieniądze do innego biura. Cały proces odbywał się przy użyciu skomplikowanych haseł, książek kodowych, dlatego nie tylko trwał dłużej, ale był też dość drogi.

Era SWIFT – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i szybkość

W 1973 r. banki utworzyły globalną sieć przesyłania wiadomości o nazwie SWIFT, która została zaprojektowana w celu wydajniejszego i szybszego przesyłania instrukcji przelewów pieniężnych. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie jest to transfer pieniędzy, ale usługa przesyłania wiadomości. W wiadomościach międzynarodowych przekazów pieniężnych pojawiał się unikalny kod SWIFT, który zapewniał również płynne i bezpieczne przesyłanie pieniędzy na całym świecie. Ponadto pojawiły się nowe systemy płatności, portfele cyfrowe i nowe aplikacje płatnicze. Te innowacje ułatwiły życie finansowe każdej osoby.

Usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych obecnie

Po tych wszystkich innowacjach technologicznych transfery pieniężne za granicę wciąż są doskonalone. Pojawia się też coraz więcej firm świadczących usługi przelewów międzynarodowych. Usprawnione zostały systemy monitorowania kursów walut, dzięki czemu można sprawdzać wszystkie ich zmiany w czasie rzeczywistym. Pojawiło się także więcej sposobów na wysyłanie i odbieranie pieniędzy. Obecnie można wybierać spośród trzech metod przekazu pieniędzy - online, przez aplikację w telefonie lub osobiście, w lokalu agenta. Oczywiście, przy każdym przekazie obowiązują określone procedury.

Aby wysłać pieniądze do osoby mieszkającej w innym kraju, należy podać niezbędne informacje o odbiorcy i nadawcy. Generalnie wymagane jest podanie pełnego imienia i nazwiska odbiorcy, jego adresu zamieszkania, a jeśli pieniądze są wysyłane na konto bankowe – nazwę banku i numer rachunku bankowego. W przypadku przelewu międzynarodowego na portfel mobilny wymagany będzie również numer telefonu komórkowego odbiorcy. Jeśli zdecydujesz się wysłać gotówkę, musisz wybrać najbliższą placówkę agenta. Po uzupełnieniu wszystkich danych, na ekranie powinna pojawić się zamieniona waluta oraz ostateczna cena, jaką trzeba zapłacić. Cena zazwyczaj zawiera kurs waluty, pieniądze, które zostały przeliczone na inną walutę oraz opłatę za usługę przelewu, która zależy od wysyłanej sumy i kraju odbioru.

Czy można ufać usługom międzynarodowych przekazów pieniężnych?

Zdarzają się sytuacje, kiedy chce się finansowo wesprzeć ukochaną osobę lub wysłać jej prezent pieniężny, na przykład z okazji urodzin. Wiele osób jednak wciąż nie ufa najnowszej technologii, zwłaszcza gdy chce przelać dużą kwotę pieniędzy.

Chociaż bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni budzi wiele obaw, większość firm oferujących usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych jest w stanie nadążyć ze stosowaniem najlepszych środków bezpieczeństwa, zapewniając najwyższy poziom ochrony danych swoich klientów. Najnowsze wymagania dotyczące ochrony danych narzucają firmom zadbanie o najwyższy poziom zabezpieczenia danych osobowych (numeru identyfikacyjnego, adresu, hasła, numerów karty płatniczej itp.) i tego, aby nie „wyciekały“ one do osób trzecich. Ważne: przed skorzystaniem z usług pośrednictwa, poświęć trochę czasu na sprawdzenie reputacji firmy aby się upewnić, że odpowiednio dba ona o zabezpieczenie prywatności swoich klientów.

Dzisiejsze międzynarodowe przekazy pieniężne – łatwo, szybko i wygodnie

Kiedyś przelewy międzynarodowe były czasochłonne, kłopotliwe i drogie. Obecnie postęp technologiczny ułatwił procesy transferowe. Istnieje już możliwość przelewania pieniędzy do innego kraju przez telefon, online lub osobiście w placówce agenta, co pozwala ludziom nie tracić kontaktu z bliskimi mieszkającymi za granicą i przypominać im o swojej trosce o nich. Nie trzeba się też już tak martwić przeprowadzką do innego kraju – usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych pozwalają zapewnić niezawodne i szybkie wsparcie finansowe, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%