Zamknij

Spacery z małym dzieckiem – o czym trzeba pamiętać?

13:47, 28.07.2021 | MATERIAŁ PARTNERA

Niewygodne czy niedostosowane do warunków atmosferycznych ubranie może sprawić, że dziecko będzie niespokojne i rozdrażnione w czasie spaceru. A przecież chodzi o to, aby spacer był czasem relaksu dla mamy i dziecka. Warto zatem wiedzieć, o czym trzeba pamiętać, wychodząc z noworodkiem na spacer.

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Zanim wyjdziecie na pierwsze spacery z noworodkiem, trzeba przyzwyczaić go do świeżego powietrza. Służy temu werandowanie, czyli stawianie wózka z noworodkiem ubranym jak na spacer przy szeroko otwartym oknie lub na balkonie.

Pierwszy spacer noworodka latem można zaplanować po ok. tygodniu lub 10 dniach werandowania, zaś idealną porą na pierwszy spacer zimą będzie 4.-5. tydzień życia dziecka.

Kiedy z noworodkiem na spacer lepiej nie wychodzić? Zaleca się zrezygnować ze spaceru, gdy temperatura na dworze przekracza 30 st. C lub spadnie poniżej -10 st. C. Spacer lepiej zamienić na werandowanie również wtedy, gdy dzień jest bardzo wietrzny.  

Jak często chodzić z dzieckiem na spacery?

Częstotliwość i długość spacerów często warunkuje pogoda na zewnątrz. W chłodniejsze dni wystarczy kilkanaście minut – 15-20 minut, w cieplejsze możemy być na dworze z noworodkiem nawet godzinę. Stopniowo, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, wydłużamy ten czas do 2-3 godzin.

Nie ma konkretnych zaleceń co do pory dnia, ale najrozsądniejsze, szczególnie zimą, wydają się godziny między 11.00 a 13.00, bo wtedy zazwyczaj jest najcieplej i najsłoneczniej. Jednak w upały dobrze jest zaplanować spacer we wczesnych godzinach rannych lub w porze podwieczorku.

Z niemowlęciem spacerujmy nawet codziennie, jeśli tylko mamy na to czas i ochotę. Wytrwali rodzice mogą wychodzić z niemowlęciem nawet kilka razy na dobę w lecie i do dwóch razy dziennie w mroźne dni zimowe. Chłodne miesiące nie są przeciwwskazaniem do spacerów na świeżym powietrzu.

Jak przygotować się do spacerów?

Na pierwszy spacer noworodek powinien pojechać w głębokim wózku. Nie tylko będzie mu najwygodniej – gdy wieje, budka ochroni przed wiatrem, a specjalna osłona przed ewentualnymi opadami. Do podręcznej torby warto zabrać ze sobą m.in. zapasowe pieluszki, nawilżane chusteczki, foliową torebkę na zużytą pieluszkę, krem ochronny. Powinniśmy mieć ze sobą drugi kocyk (żeby zmienić na grubszy lub cieńszy, gdy zmieni się pogoda) oraz folię przeciwdeszczową do wózka.  

Mama powinna także zadbać o siebie i kiedy można wyjść z noworodkiem na spacer, wziąć dla siebie małą butelkę wody mineralnej i chusteczki higieniczne. Jeśli na dworze jest chłodno, przydadzą się rękawiczki, a nawet żelowy ogrzewacz do rąk. 

Jak ubrać noworodka na spacer?

Rodzice często zastanawiają się, jak ubrać dziecko na spacer, by zapewnić maluchowi komfort, a jednocześnie zapobiec jego przegrzaniu czy wychłodzeniu. Wszystko zależy tutaj znowu od pory roku. Jak ubierać niemowlaka na spacer w ciepłe dni? Wystarczy: 

• body z rękawkami lub cienki pajacyk, 
• cienka czapeczka,
• skarpetki. 

Dziecko przykrywamy tetrową albo bambusową pieluszką, ewentualnie leciutkim, przewiewnym kocykiem. Podstawowa zasada, która dotyczy zarówno lata, jak i zimy, brzmi: nie przegrzewać!

Wiosną i jesienią warto stosować się do zasady: ubieramy dziecko w jedną warstwę więcej niż siebie. Podstawowy zestaw ubrań małego to:  

• body z długim rękawem, 
• welurowy pajacyk lub spodenki ze stópkami,
• sweterek lub kombinezon-śpiworek z osłoną na rączki,
• buciko-skarpetki, 
• czapeczka wiązana pod brodą zasłaniająca uszy i czoło.

Jak ubrać noworodka na spacer zimą? Ubranka powinny być nieco grubsze, a śpiworek cieplejszy. Tak ubranego maluszka przykrywamy kocykiem, ale tak, by dziecko mogło swobodnie oddychać. To bardzo ważne, gdyż podstawową zaletą przebywania dziecka na świeżym powietrzu jest dotlenienie organizmu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%