Zamknij

Jakie zalety ma ogrzewanie na podczerwień?

11:03, 15.07.2021 | materiały partnera

Ogrzewanie na podczerwień to forma ogrzewania elektrycznego. W przeciwieństwie do konwencjonalnego ogrzewania, które ogrzewa powietrze, w tym przypadku nagrzewają się ściany i ciała stałe w pomieszczeniu. Dla kogo nadaje się ogrzewanie na podczerwień i jakie ma zalety w porównaniu z ogrzewaniem konwencjonalnym?

Czy ogrzewanie na podczerwień ma jakieś wady zdrowotne? Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego

Przy podejmowaniu decyzji za lub przeciw ogrzewaniu na podczerwień, oprócz zalet i wad, pojawia się oczywiście również pytanie, czy promienie podczerwone są szkodliwe dla ludzkiego ciała.
Promienie promiennika podczerwieni to promienie podczerwone C, które są bardzo podobne do naturalnego światła słonecznego. Uszkodzenie zdrowia jest zatem wykluczone.
Pod wpływem promieni podczerwonych C i ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, a tym samym poprawia się krążenie krwi w ciele.
Ogrzewanie na podczerwień w żadnym wypadku nie wpływa źle na zdrowie, a wręcz przeciwnie — promienie mają pozytywny wpływ.

Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień?

Zakup promiennika podczerwieni ma wiele zalet. Bezpośrednie ogrzewanie przedmiotów i ciał stałych, w tym własnego ciała, powoduje szybsze odczucie ciepła niż przy ogrzewaniu konwencjonalnym. To z kolei oznacza, że nawet niższe temperatury w pomieszczeniu wystarczą, aby stworzyć oazę dobrego samopoczucia, co z kolei oznacza, że można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Ponieważ ciepło promiennika podczerwieni wnika w głąb ciała, ciało jest rozgrzewane od wewnątrz, co z kolei prowadzi do odprężenia, które ma pozytywny wpływ na ludzi.

Innym pozytywnym efektem promieniowania podczerwonego jest to, że w powietrzu nie unosi się kurz, dzięki czemu ogrzewanie elektryczne zapewnia szczególnie przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Ogrzewanie na podczerwień jest również szczególnie dobre dla przestrzeni życiowej. Stałe promieniowanie cieplne na ścianach, sufitach i podłogach może zapobiegać powstawaniu pleśni, ponieważ zmagazynowane ciepło jest powoli uwalniane i powstaje suchy klimat w pomieszczeniu.

Kolejnym aspektem przemawiającym za ogrzewaniem na podczerwień są koszty zakupu, które są bardzo przystępne i niskie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Montaż i instalacja jest również szybka i nieskomplikowana. Jednak nie należy ich wykonywać samodzielnie — to zadanie dla fachowca.

Prosta technologia ogrzewania na podczerwień ma tę zaletę, że działa prawie bezawaryjnie, co oznacza, że koszty konserwacji i naprawy mogą być prawie wykluczone.

Tanie ogrzewanie elektryczne — dla kogo?

Do działania ogrzewania na podczerwień wymagana jest energia elektryczna. Oznacza to, że wysokość kosztów zależy od energii grzewczej. Dlatego ten system grzewczy nadaje się szczególnie do izolowanych domów niskoenergetycznych lub pasywnych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%