Zamknij

Przerejestrowanie samochodu 2021 - wszystko, co musisz wiedzieć!

09:52, 19.05.2021 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kupno nowego samochodu jest związane z wieloma formalnościami, które trzeba jak najszybciej przeprowadzić. Po podpisaniu umowy kupna - sprzedaży auta konieczne jest jego przerejestrowanie. Jeśli wkrótce kupujesz samochód, dowiedz się jak wygląda przerejestrowanie samochodu 2021.

Kiedy kupujesz samochód, stajesz się jego właścicielem w momencie podpisania umowy. Jednak, aby dane personalne nabywcy zostały wpisane do dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu konieczne jest jego przerejestrowanie. Nieco inaczej wygląda przerejestrowanie auta, które nabyte zostało na terenie kraju, a inaczej poza jego granicami. Przeczytaj, jak wygląda obecnie przerejestrowanie pojazdu oraz przerejestrowanie samochodu z zagranicy 2021.

Czytaj: https://motoklub.pl/rejestracja-samochodu

Przerejestrowanie samochodu kupionego w kraju

Podpisując umowę zakupu pojazdu stajesz się jego właścicielem. Zgodnie z prawem posiadasz trzydzieści dni na przerejestrowanie samochodu. Formalności, jakie należy poczynić składają się z kilku kroków. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Pierwszym obowiązkiem nowego właściciela samochodu jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie, termin na uiszczenie opłaty wynosi 14 dni. Jeśli podczas zakupu nie została wystawiona faktura VAT, kwota podatku wynosi 2% od wartości samochodu - którą poda urząd skarbowy. Opłatę pobiera Urząd Skarbowy, a wniosek, jaki należy wypełnić nosi symbol PCC-3. 

Wniosek w wydziale komunikacji

Docelową instytucją, którą należy odwiedzić chcąc przerejestrować samochód jest powiatowy wydział komunikacji. Aby przerejestrować samochód potrzeba zgromadzić szereg wymaganych dokumentów:

- wniosek o przerejestrowanie pojazdu - dostępny w formie druku w urzędzie lub dostępny do pobrania w Internecie,

- dokument, który potwierdza wykupienie OC (można przedstawić dokument, na którym widnieją dane poprzedniego właściciela),

- dowód zakupu pojazdu - czyli umowa kupna - sprzedaży lub faktura VAT,

- dowód osobisty lub paszport,

- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem,

- poprzednie tablice rejestracyjne,

- kartę pojazdu - jeśli została wydana na dany pojazd.

Opłaty za przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu wiąże się również z licznymi opłatami, jakie pobierane są w wydziale komunikacji. Łączna kwota, jaką zapłacisz podczas składania wniosku wynosi 180,50 zł. Składają się na nią:

- koszt tablic rejestracyjnych - 80 zł,

- koszt wydania nowego dowodu rejestracyjnego - 54 zł,

- naklejka legalizacyjna - 12,50 zł,

- naklejka kontrolna - 18,50 zł,

- koszt ewidencyjny - 2 zł,

- wydanie dowodu rejestracyjnego tymczasowego - 13,50 zł.

Ciekawostką jest, że jeśli zakupiony został pojazd w powiecie, którym mieszkasz, nie jesteś zobligowany do zmiany numeru rejestracyjnego auta. Oznacza to, że nie poniesiesz kosztów związanych z zakupem tablic oraz zmianą naklejek.

Rejestracja samochodu z zagranicy

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy, ze względu na procedury jest identyczne. Najważniejszą kwestią jest ubezpieczenie OC. Auta, które zostały kupione za granicą na polskich drogach mogą poruszać się przed przerejestrowaniem przez okres trzydziestu dni. Właściciel pojazdu, który został kupiony bez tablic rejestracyjnych i ważnego ubezpieczenia jest zobowiązany do kupna tzw. OC krótkoterminowego. Przed udaniem się do wydziału komunikacji trzeba dodatkowo przygotować dokumenty takie jak:

- tłumaczenie dokumentów dotyczących pojazdu na język polski - uznawane są wyłącznie tłumaczone przez tłumacza przysięgłego,

- uiszczoną opłatę akcyzową w urzędzie celnym w terminie 14 dni. 

Oprócz dodatkowych dokumentów cały proces przerejestrowywania samochodu jest identyczny, jak tego, które zostało kupione na terenie Polski.

Przerejestrowanie pojazdu 2021 nie przynosi istotnych zmian dla nowych właścicieli samochodów. Ważne, aby skrupulatnie pilnować terminów, które nakładają instytucje. Za ich nieprzestrzeganie grozi grzywna nawet do 1000 zł. Po przerejestrowaniu samochodu staniesz się jego pełnoprawnym właścicielem i będziesz mógł spokojnie cieszyć się z nowego nabytku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%