Zamknij

Czym się kierować przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

12:46, 16.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:46, 16.03.2021

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej może być nie lada wyzwaniem szczególnie dla osób dopiero początkujących w tej branży. W głowie aż roi się od niezliczonej ilości pytań i wątpliwości. Z tego względu często decydujemy się na usługi montera. Niemniej jednak jak się okazuje - nawet wybór specjalisty może okazać się zgubny. Dzieje się tak dlatego, gdyż aktualny rynek jest bardzo konkurencyjny i wszystkie firmy starają się zarobić jak tylko mogą. Właśnie z tego względu często możemy paść ofiarą oszustwa i otrzymać nie do końca sprawne urządzenia, które nie będą generować takich oszczędności - jakich byśmy oczekiwali.

Przede wszystkim rekomendacje

W tym przypadku takie rozwiązanie będzie najprostsze i najbardziej dla nas korzystne. Popytaj znajomych, rodzinę lub sąsiadów, którzy posiadają już swoje instalacje. W ten sposób dowiesz się z jakimi problemami oni się zmagali przy montażu swojej instalacji. Dodatkowo dowiesz się na co powinieneś zwrócić swoją szczególną uwagę. Dodatkowo, a co najważniejsze, zyskasz rekomendację konkretnych monterów, którzy z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. A to przecież najważniejsze.

Gwarancja

Gwarancja na nasz nowy system fotowoltaiczny jest niezwykle ważna, o ile nie najważniejsze. Dobry, renomowany producent gwarantuje sprawność naszej instalacji na przynajmniej 10 lat. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak 20 lat gwarancji na nasze energooszczędne instalacje. Jeżeli Twój okres gwarancyjny będzie wystarczająco długi - będziesz mógł spodziewać się maksymalnie wysokich zwrotów całości inwestycji. Najlepszym wyborem będzie taki producent, który będzie w stanie bez problemów utrzymać się na rynku przez dziesięciolecia. Dlatego warto będzie wybierać tylko i wyłącznie renomowanych monterów. Tylko w ten sposób unikniesz problemów związanych z gwarancją Twojego sytemu. Warto jest mieć to na uwadze. Sprawdź tutaj fotowoltaika Szczecin.

Podejdź do tematu realistycznie

Pamiętaj - dostajesz to za co płacisz! Materiały używane do wykonania paneli nie są tanie, a ich wysoka jakość może kosztować. Dotyczy to także montażu instalacji fotowoltaicznych. Mniejsze, kilkuosobowe działalności często muszą decydować się na cięcie kosztów całości przedsięwzięcia. Wówczas korzystają z usług monterów tańszych, którzy mogą nie posiadać odpowiednich uprawnień, a co za tym idzie - całość montażu może być niestabilna. Zadbaj o to, aby Twoja nowa inwestycja nie odleciała wraz z większym podmuchem wiatru i nie decyduj się na najtańsze rozwiązania ścięte "po kosztach".

Poza tym przed zakupem odpowiednich urządzeń powinieneś upewnić się, że posiadają konkretne certyfikaty. Są one dowodem odpowiedniej jakości użytych materiałów. Warto jest mieć na uwadze również fakt, że często możemy natknąć się na nowe certyfikaty, wymyślone przez producentów. Jest to dowód jakości i uczciwości usług na jakie się zdecydowaliśmy. Warto tutaj zrobić dokładne rozeznanie.

Typ paneli fotowoltaicznych

Kolejnym aspektem na który powinieneś zwrócić swoją szczególną uwagę jest typ samych paneli. Do tej pory wydawało się, że w przypadku ograniczonej ilości wolnej przestrzeni na panele najlepszym rozwiązaniem były panele monokrystaliczne. Są one zbudowane z czystego krzemu, którego produkcja niestety kosztuje spore pieniądze. Do dyspozycji mamy również panele polikrystaliczne, które zbudowane są również z krzemu, ale z domieszką innych pierwiastków. Mają one mniejszą sprawność od tych pierwszych paneli przy takiej samej wielkości ogniw. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju warto zastanowić się czy posiadamy wystarczająco wolnego miejsca w przypadku chęci rozbudowy naszego systemu. Jak się okazuje wybór paneli tańszych, polikrystalicznych może okazać się zgubny, gdyż ich mniejsza sprawność powoduje, że do uzyskania takiego samego efekty co do przypadku zastosowania paneli monokrystalicznych niezbędne nam będzie znacznie więcej wolnego miejsca, którego po prostu może zabraknąć. Zdecydowanie starajmy się unikać takiej sytuacji, dlatego dokładnie przemyśl swój wybór. Dzisiejsza technologia sprawia jednak, że różnice te w typach paneli ulegają znacznemu zatarciu. Niemniej jednak różnica wciąż jest odczuwalna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%