Zamknij

Czym jest i jak działa BLIK?

09:17, 11.02.2021 | materiały partnera

Płatności bezgotówkowe to codzienność XXI wieku. Ich dostępność szeroka umożliwia bezpieczne, wygodne i szybkie realizowanie transakcji. BLIK pojawił się na polskim rynku w 2015 roku i w bardzo szybkim tempie zjednał sobie zwolenników.

Czym są płatności BLIK?

Płatności BLIK to, obok płatności kartą czy telefonem, jedna z form transakcji bezgotówkowych. Usługa jest dostępna od 2015 roku za sprawą Polskiego Standardu Płatności sp. z o.o. Choć przez te kilka lat ta forma płatności zdobyła spore grono fanów, niektórzy dalej nie orientują się w zasadach tej metody.

Płatności BLIK respektowane są nie tylko przy płatnościach internetowych. Coraz więcej stacjonarnych punktów sprzedaży oferuje tę usługę. Wystarczy w momencie dokonywania płatności poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z BLIKa.

Ponadto, korzystanie z płatności BLIK umożliwia dokonywanie przelewów międzybankowych a także wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach.

Jak używać płatności BLIK?

Wystarczy, że połączysz swój telefon z aplikacją mobilną Twojego banku. Chcąc zrealizować płatność należy wybrać:

  • w oknie aplikacji ikonę BLIK,
  • poinformować obsługę sklepu o chęci skorzystania z usługi.

Na ekranie pojawi się kod autoryzacyjny, który należy wpisać odpowiednio:

  • na PIN padzie – w przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych,
  • w okienku płatności internetowej w oknie przeglądarki.

Kolejnym krokiem zabezpieczającym płatności BLIK jest konieczność potwierdzenia realizacji transakcji jest wpisanie w aplikacji mobilnej kodu PIN. Ten wymóg jest dodatkowym zabezpieczeniem płatności. Dzięki niemu każda transakcja jest zabezpieczona i chroniona.

Mimo stale rosnącej popularności tej usługi, płatności BLIK nie są niestety jeszcze respektowane przez wszystkie banki. Z usługi tej można jednak skorzystać w najpopularniejszych bankach takich jak np.: Millenium, SGB, Pekao S.A., Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank czy Santander Bank Polska. 

Zalety płatności BLIK

Nie bez powodu popularność usługi BLIK stale wzrasta. Korzystanie z tej formy płatności zapewnia nie tylko wygodę i komfort, ale także bezpieczeństwo. Do najważniejszych zalet BLIKa możemy zaliczyć:

  • bezpieczeństwo – każda transakcja, oprócz wprowadzenia automatycznie wygenerowanego kodu autoryzacyjnego, wymaga potwierdzenia w aplikacji mobilnej kodem zabezpieczającym,
  • wygoda – płatności BLIK zapewniają swobodę w dokonywaniu zakupów. Dzięki usłudze nie trzeba pamiętać o zabraniu portfela, karty czy gotówki – wystarczy, że mamy ze sobą telefon,
  • dostępność – prawie każda transakcja internetowa może zostać sfinalizowana przy użyciu usługi BLIK, ponadto coraz więcej stacjonarnych punktów sprzedaży oferuje płatności tą usługą,
  • przelewy na telefon, które znajdują się w ofercie usługi pozwalają na szybkie i wygodne rozliczenie się z innymi osobami.
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%