Zamknij

Ile kosztuje budowa garażu?

13:55, 14.12.2020 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nie ma wątpliwości co do tego, że posiadanie garażu to duża wygoda. Nie tylko ochrania samochód przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale również jest dodatkową powierzchnią do przechowywania sprzętów gospodarczych czy rowerów. Współcześnie prawie każdy projekt domu posiada garaż. Jednak coraz częściej na jeden dom przypada dwa, a nawet więcej samochodów. Dlatego właściciele posesji szukają rozwiązań w budowie dodatkowego garażu. Poniżej podpowiadamy ile kosztuje budowa garażu.

Budowa garażu- aspekty prawne

Budowę garażu wolnostojącego należy rozpocząć od formalności. Regulacje prawne odnośnie budowy garażu znajdują się w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414. Według przepisów garaż nie może być traktowany jako budynek gospodarczy, w związku z czym na jego budowę należy uzyskać pozwolenie. Wniosek wraz z kompletem dokumentów, czyli: projektem budowlanym, oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzją o warunkach zabudowy, zagospodarowanie terenu oraz dokumentacją dodatkową, wynikającą z aktualnych przepisów prawa miejscowego, należy złożyć w Starostwa Powiatowego (wydział architektury) bądź do właściwego Urzędu Miasta.

Koszt budowy garażu

Oczywistym jest, że koszt budowy garażu zleży od jego wielkości oraz materiału wykonania. Analizując garaże tej samej wielkości niewątpliwie najtańszy jest garaż blaszany, którego koszt to wydatek około 3000 zł. Garaże blaszane są kupowane na zamówienie. Istniej możliwość ich ocieplenia i otynkowania co znacznie zwiększy walory estetyczne, jednak wpływa na wzrost kosztów. Nieco drożej można postawić garaż betonowy, w którego przypadku ceny kształtują się w granicach 3000-6000 zł. Znacznie droższa jest budowa garażu drewnianego. Garaż wykonany z litego drewna to wydatek około 8000-10000 zł.. Natomiast decydując się na garaż wykonany ze świerku syberyjskiego, należy liczyć się z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych. Zdecydowanie najdroższą opcją jest garaż murowany. W tym przypadku koszt budowy garażu może przekroczyć 20 000 zł..

Lokalizacja garażu wolnostojącego

Podstawowym kryterium wyboru lokalizacji garażu są przepisy, określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Problem z wygospodarowaniem miejsca na garaż wolnostojący pojawia się również w przypadku małych działek lub obecności dodatkowych urządzeń np. przydomowej oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałym rozwiązaniem problemu z odprowadzeniem ścieków w miejscach, gdzie brak możliwości przyłączenia kanalizacji sanitarnej, jednak zajmuje dodatkową powierzchnię. Ciekawą propozycję na małe działki ma firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. w postaci przydomowej oczyszczalni NV. Urządzenie NV słynie ze swych niewielkich gabarytów oraz wyjątkowo mocnego zbiornika. Zbiornik oczyszczalni NV wykonany jest z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a więc materiału zapewniającą lekką i wytrzymałą konstrukcję. Producent dopuszcza montaż przydomowej oczyszczalni ścieków NV pod terenem przejezdnym np. na wjeździe do garażu, co pozwala na ograniczyć zajmowaną powierzchnię działki. Wysoka jakość urządzenia potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop