Zamknij

Jak zorganizować ostatni dzień w pracy? Wskazówki dla pracownika i pracodawcy

12:37, 07.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 07.12.2020

Każdy pracownik poszukujący nowej drogi zawodowej przechodzi przez ostatni dzień w pracy. Chęć rozwoju, zmiana stanowiska czy zakończenie współpracy z obecnym szefem wiąże się nieodzownie z podziękowaniem za współpracę. Sprawdź, jak rozstać się ze współpracownikami i przygotuj się na ten dzień.

Ostatni dzień w pracy 

W życiu zawodowym niemal każdego z nas nadchodzi ostatni dzień w pracy. Pożegnanie swojego szefa i kolegów z firmy wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami. Nie zawsze opuszczamy stanowisko z własnej woli, czasami to szef decyduje o zakończeniu współpracy. Ważne, aby niezależnie od sytuacji odejść z pracy z klasą i bez zbędnych konfliktów. Pamiętaj, że Twoje odejście oznacza wdrożenie w obowiązki kogoś nowego, kto zastąpi Cię na stanowisku. Zmiany w zespole wiążą się z opracowaniem strategii i dobrą organizacją, która pozwoli skutecznie przejść przez ten proces. Pomoże w tym offboarding pracownika i lista zadań, które należy zrealizować w związku z opuszczeniem stanowiska.

Ostatni dzień w pracy - podziękowanie

Ostatni dzień w pracy wiąże się z pożegnaniami i podziękowaniami. Należy pokazać całemu zespołowi, że współpraca z nimi była dobrze spędzonym czasem, a okres realizowania wspólnych działań przyniósł wiele sukcesów zawodowych. Bez względu na to czy zostałeś zwolniony, czy sam odszedłeś z firmy, zawsze należy profesjonalnie odejść z zespołu i dalej wzbudzać sympatię współpracowników. Podziękowanie za współpracę powinno być przemyślane i konsekwentnie zrealizowane. Ostatni dzień wykonywania swoich obowiązków to czas rozstania, jednak odpowiednie podziękowanie powinno być przygotowane wcześniej. Jeżeli to pracownik planuje odejść z firmy, należy pamiętać o obowiązującym okresie wypowiedzenia i uczciwie poinformować swojego pracodawcę o chęci zmiany posady. To uniknie niepotrzebnych nieporozumień i pokaże, że jesteś profesjonalistą, który załatwił wszystkie formalności wcześniej niż w ostatni dzień w pracy. Podziękowanie może być wysłane w postaci maila, jeżeli byłeś pracownikiem dużej firmy i nie możesz spotkać się z wszystkimi osobiście. Kilka serdecznych słów wysłanych do reszty brygady na pewno pozytywnie wpłynie na twój wizerunek i pozostawi po tobie dobre wrażenie.

Ostatni dzień w pracy - pożegnanie

Pracodawca, który rozstaje się ze swoim podwładnym, również powinien zachować profesjonalizm. Niezależnie od przyczyny zakończenia współpracy, pożegnanie powinno przebiec w dobrej atmosferze. Offboarding pracownika należy przeprowadzić poprawnie, aby zmiana osoby na danym stanowisku nie wpłynęła na funkcjonowanie całego zespołu, a przekazanie obowiązków nowemu zatrudnionemu odbyła się płynnie i szybko. Szukanie zastępcy warto rozpocząć przed odejściem poprzedniego pracownika, aby miał on czas na wdrożenie się w strukturę firmy i przejęcie obowiązków. Pożegnanie byłego pracownika, wiąże się z powitaniem jego następcy i kontynuowaniem założeń oraz celów spółki.

Chcesz wiedzieć jak dobrze zorganizować swój ostatni dzień w pracy? Odwiedź koniecznie forum dla pracownika GoWork.pl.

Ostatni dzień w pracy - poczęstunek

Jeżeli byłeś zżyty ze swoimi kolegami w firmie, to możesz zorganizować małe wyjście pożegnalne, aby celebrować swój ostatni dzień w pracy. Poczęstunek w firmie będzie dobrą opcją, aby oficjalnie rozstać się ze współpracownikami i zostać mile zapamiętanym. Wspólna kawa i ciastko to idealna okazja do krótkich rozmów z kolegami z pracy, a podziękowanie za współpracę w przyjaznej atmosferze będzie dużo łatwiejsze. Ważne, aby nie palić za sobą mostów i pozostawić po sobie przyjemne wspomnienia w zakładzie pracy, który opuszczamy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%