Zamknij

Pompa ciepła powietrze woda - jak wygląda montaż?

09:36, 24.11.2020 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 09:37, 24.11.2020

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii stały się bardzo popularne. Wiele osób decyduje się na inwestycje w panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest jednak zapoznać się z wszelkimi informacjami, aby podjąć w pełni świadomą decyzję. Jedną z ciekawszych propozycji dotyczących systemów grzewczych są pompy ciepła powietrze - woda. Warto widzieć, jak przebiega ich montaż oraz na jakiej zasadzie działają i jakie czynniki wpływają na ich eksploatację.

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrze - woda składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwszą z nich montujemy na zewnętrz i to właśnie tam przebiega większość procesów związanych z transportem i produkcją ciepła. Składa się ona z parownika i takich elementów jak sprężarka, zawór rozprężny czy parownik. Zewnętrzna jednostka zawiera także elementy elektroniki, które sprawiają, że jej praca jest prawidłowa. Transportowanie czynnika chłodniczego między wewnętrzną a zewnętrzną jednostką odbywa się za pośrednictwem izolowanej rury chłodniczej. 

Jednostka wewnętrzna składa się z takich elementów jak:

• skraplacz - w którym czynnik chłodniczy oddaje transportowane ciepło do wody, następuje tam odparowanie i schłodzenie wody, 

• grzałka elektryczna - wspomaga pracę pompy w najniższych temperaturach, 

• układ biwalenty - jest coraz częściej spotykany i pozwala na znaczne obniżenie kosztów.

Niektórzy producenci pomp ciepła, oferują także wbudowany zasobnik ciepłej wody. 

Montaż pompy ciepła krok po kroku 

Po podjęciu decyzji o zainstalowaniu pompy ciepła powietrze - woda nadchodzi pora na jej zamontowanie. Warto wiedzieć jak przebiega ten proces krok po kroku. 

W pierwszej kolejności należy przygotować miejsce, w którym znajdzie się pompa ciepła. Trzeba także zapoznać się z sytuacją danego gospodarstwa i wykonać stosowne wyliczenia, dzięki którym możliwe będzie dobranie właściwych parametrów cieplnych. 

Następnym krokiem jest wykonanie instalacji chłodniczej. Do jej wykonania wykorzystuje się rury miedziane, które łączy się ze sobą przy pomocy lutowania. Różnią się one od tradycyjnych rur tym, że mają grubszą ściankę, są bardziej trwałe, a także dostarczane są w izolacji cieplnej.  Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.klima-therm.com/pl/.

Rury powinny być podcięte do odpowiedniej długości. Należy uważać, żeby opiłki nie dostały się do środka. Kolejnym etapem jest montaż wziernika, który pozwoli na sprawdzenie czy w układzie znajduje się odpowiednia ilość czynnika chłodniczego. 

Końcówka rury chłodniczej powinna być we właściwy sposób przygotowana do połączenia. 

Następnym etapem prac jest próba szczelności. W tym celu należy wykorzystać azot pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jest to bardzo ważne. Po osiągnieciu właściwego ciśnienia, należy odciąć butlę i odczekać kilkadziesiąt minut, cały czas monitorując spadek ciśnienia. W tym czasie trzeba też za pomocą specjalnej pianki lub czujnika sprawdzić szczelność całego połączenia. 

Kolejną kwestią jest oczyszczenie układu chłodniczego. Należy go wysuszyć i opróżnić, wykonując próżnię w układzie. Następnie można już napełnić całą instalację czynnikiem chłodniczym, aby móc po praz pierwszy uruchomić pompę. 

Warto pamiętać, że podczas pierwszej pracy pompy, konieczne jest jej właściwe skonfigurowanie i przygotowanie do pracy. Od tej pory urządzenie będzie działało już w pełni automatycznie i samoobsługowo, bez konieczności jakiegokolwiek nadzoru. Pompa ciepła to doskonałe urządzenie, które jest o wiele bardziej praktyczne i bezpieczne niż zwyczajne piece. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%