Zamknij

Różnice między wyposażeniem pralni wodnej a chemicznej

14:45, 26.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:45, 26.10.2020

Nasze ubrania się brudzą – to rzecz jak najbardziej naturalna. Pranie w domu wydaje się dość łatwym obowiązkiem: wystarczy wrzucić rzeczy do pralki i czekać, aż będą czyste. Po wyjęciu ubrań z pralki czeka nas jeszcze suszenie, prasowanie, składanie… i ani się obejrzymy, a zastanie nas wieczór. Jak widać, samodzielne pranie jest bardziej czasochłonne niż mogłoby nam się wydawać. Na szczęście istnieją firmy, które mogą nas w tym wyręczyć. Profesjonalne pralnie stały się już w Polsce równie popularne jak na Zachodzie. I choć głównymi klientami takich zakładów są różnego typu instytucje (szpitale, hotele, restauracje, zakłady przemysłowe), z takich usług korzysta również coraz więcej osób prywatnych. Pralnie wodne i pralnie chemiczne stosują odmienne metody czyszczenia asortymentu tekstylnego, wymagają zatem innego sprzętu i środków. Jakie są różnice między wyposażeniem pralni wodnej i pralni chemicznej?

Pranie wodne a pranie chemiczne – najważniejsze różnice

Oddając ubrania do pralni mamy do wyboru dwie możliwości: pranie wodne lub czyszczenie chemiczne. Pralnia wodna oferuje pranie bardziej tradycyjne, czyli takie z użyciem wody i odpowiednio dobranych detergentów. W profesjonalnej pralni wodnej używa się wysokiej jakości środków piorących pozwalających na usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Najczęściej są to specjalne proszki, ale można używać też płynów, tabletek czy kapsułek. Różne rodzaje wyrobów tekstylnych wymagają różnych metod czyszczenia. Pranie wodne jest najbardziej skuteczne w przypadku tkanin wykonanych z włókien pochodzenia naturalnego lub tworzyw sztucznych. Są jednak materiały, dla których kontakt z wodą byłby zdecydowanie niewskazany, m.in. skóra, wełna, pierze i puch. Niektóre rodzaje odzieży wymagają czyszczenia chemicznego (o czym informują symbole umieszczone przez producentów na metkach). W pralni chemicznej pierze się bez użycia wody: zamiast tego stosuje się tu substancje chemiczne zwane rozpuszczalnikami. Są to preparaty charakteryzujące się wysoką siłą czyszczenia, wykazujące jednocześnie właściwości pielęgnacyjne i ochronne. Pralnie chemiczne zazwyczaj obsługują klientów indywidualnych, natomiast wodne – instytucjonalnych.

Wyposażenie pralni wodnej

Pranie wodne nie różni się zasadniczo od tradycyjnego prania, które możemy wykonać w domu. Oczywiście sprzęt, jaki jest do tego używany, jest dużo większy i wydajniejszy niż zwykłe pralki domowe, posiada też znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Pralnie wodne zapewniają sprawne i wydajne czyszczenie większości elementów garderoby. Stosowane w nich rozwiązania pozwalają prać zarówno odzież fasonową, jak i bieliznę płaską czy odzież specjalnego przeznaczenia. Maszyną, bez której nie mogłaby funkcjonować żadna pralnia wodna, jest oczywiście pralnica przemysłowa. Takie urządzenia mają ładowność od kilku do nawet kilkuset kilogramów. Pralki przemysłowe są przystosowane do pracy ciągłej i są w stanie wytrzymać wyjątkowo intensywną eksploatację. Pozostałymi urządzeniami niezbędnymi w pralni wodnej są suszarki przemysłowe, stoły do prasowania, magle, wytwornice pary, manekiny formujące oraz składarki i pakowarki do odzieży. Środki piorące używane w profesjonalnej pralni wodnej są dostosowane do specyfiki konkretnych rodzajów tkanin. 

Wyposażenie pralni chemicznej

Najważniejszym elementem wyposażenia pralni chemicznych są nowoczesne agregaty piorąco-suszące. To zaawansowane technicznie urządzenia umożliwiające zarówno wypranie, jak i osuszenie czyszczonego asortymentu. Umieszczony w bębnie maszyny wsad zalewa się wspomnianym wcześniej rozpuszczalnikiem, a cały proces odbywa się obiegu zamkniętym. Ubrania znajdują się hermetycznie zamkniętej komorze, a program prania realizuje się automatycznie, bez konieczności udziału człowieka. Wyprana w ten sposób odzież jest higienicznie czysta i pachnąca. Zużyty rozpuszczalnik trafia do komory filtracyjnej, skąd – już oczyszczony – znów wraca do bębna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%