Zamknij

Zdjęcia biznesowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

12:51, 21.10.2020 | materiały partnera

Zdjęcia biznesowe są niezbędne do kreowania profesjonalnego wizerunku, dlatego każdy powinien je mieć. Ich wykonanie jest bardzo trudne, dlatego dobrze jest, gdy zajmie się nimi ekspert. Na szczęście w Warszawie (i innych) dużych miastach w Polsce działalność prowadzi coraz więcej znakomitych fotografów biznesowych.

Zdjęcia biznesowe a zwykłe fotografie – jakie są pomiędzy nimi różnice?

Zdjęcia biznesowe stają się obecne coraz bardziej modne, jednak wiele osób nie ma pojęcia, czym różnią się one od zwyczajnych fotografii. Niektórym wydaje się, że są to zwykłe zdjęcia, do których pozuje się w pracowniczym uniformie (trzeba przyznać, że w wielu studiach fotograficznych na tym się niestety kończy). W rzeczywistości zdjęcia biznesowe to coś zdecydowanie bardziej złożonego. Ich zadaniem jest stworzenie określonego wizerunku, a nie jedynie pokazanie naszej powierzchowności. Dobre zdjęcie biznesowe ma pomóc wydobyć z nas to co najlepsze, a także umożliwić nam stać się w oczach odbiorcy tym za kogo chcemy, by nas uważano.

Zrobienie takiego zdjęcia to prawdziwe wyzwanie, którego podejmuje się wielu, jednak mogą mu sprostać jedynie najlepsi doświadczeni fotografowie.

Po co nam zdjęcia biznesowe?

[obraz_1] Zdjęcia biznesowe są nam naprawdę potrzebne, jednak są jeszcze osoby, które nie zdają sobie z tego sprawy. Często wydaje im się, że wystarczy, by wykonywali dobrze swoją pracę, a zdobędą klientów i pieniądze. Niestety często takie podejście prowadzi do wielu rozczarowań. Być może jesteśmy najlepszymi specjalistami w swojej branży, jednak potencjalni klienci nie mają szansy się o tym przekonać, gdyż korzystają już z usług naszej konkurencji, której udało się wzbudzić ich zaufanie i zdobyć lojalność.

Pamiętajmy, że ludzie oceniają nas na podstawie wyglądu (i nie chodzi tu tylko o urodę, tak naprawdę jeżeli nie działamy w modelingu jest ona mało istotna). Dzieje się to w ciągu kilku pierwszych sekund (możemy się oburzać, ale tak naprawdę postępujemy tak samo). Po tym czasie niezależnie od tego czy ocenią nas pozytywnie czy nie, niechętnie zmieniają zdanie (na najczęściej nie zmieniają go wcale). Jeżeli nie pokazujemy klientom swojego wizerunku, jesteśmy dla nich mało wiarygodni. Gdy mają jakąś alternatywę, prawdopodobnie nie podejmą z nami współpracy. Nie ma chyba człowieka, który nie chciałby wiedzieć kim są pracownicy firmy, z której usług korzysta.

Nieprawidłowo wykonane zdjęcie też może nam zaszkodzić. Wyobraźmy sobie kobietę, która szuka pracy jako opiekunka do dziecka, a do CV wkleja zdjęcie z głębokim dekoltem i mocnym makijażem. Choć niewątpliwie zyskałaby ona szerokie grono obserwujących na portalu randkowym, jej kandydatura do pracy zostanie z dużym prawdopodobieństwem odrzucona. Mężczyzna, który chce pracować jako ochroniarz, ale wysyła potencjalnemu pracodawcy zdjęcie, na którym nie sprawia pewnego siebie najprawdopodobniej nie otrzyma pracy.

Zdjęcia biznesowe – jak znaleźć fotografa, który się nimi zajmie?

Zdjęcia biznesowe wykonane przez profesjonalnego fotografa przekonają potencjalnego pracodawcę lub klienta, że to my jesteśmy osobami, których szukają. Żeby wykonać taką fotografię nie wystarczy zmysł estetyczny. Potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Co z tego, że dana osoba wygląda na fotografii atrakcyjne. Jej celem nie jest znalezienie partnera, a pracy i klientów. Fotograf biznesowy wie, że atrakcyjność fizyczna nie jest w tym przypadku najważniejsza. Fotografowana osoba ma sprawiać wrażenie pewnej siebie i przebojowej (jeżeli chce działać w branży rozrywkowej), ewentualnie silnej, odpowiedzialnej, inteligentnej, opanowanej i zdecydowanej (jeśli ma bronić nas w sądzie). Żeby wiedzieć jaki wizerunek zadziała w danej branży konieczna jest dobra znajomość jej specyfiki.

Profesjonalny fotograf biznesowy może zrobić dobre zdjęcie praktycznie każdej osoby (jest to zazwyczaj niemożliwe gdy mamy do czynienia z przeciętnym fotografem). Kładzie on duży nacisk na atmosferę w swojej pracy, gdyż wie, że doskonałe zdjęcia można zrobić jedynie wtedy, gdy jego klienci czują się pewnie i bezpiecznie. 

Osoby chcące zrobić zdjęcia biznesowe w Warszawie są w uprzywilejowanej sytuacji. W wielkich miastach najczęściej nie ma problemów ze znalezieniem najlepszych fotografów biznesowych. Zanim jednak zdecydujemy się na sesję, koniecznie zapoznajmy się z portfolio zdjęć biznesowych wybranego fotografia.

Zdjęcia biznesowe – jak się przygotować do sesji?

Zdjęcia biznesowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Konieczny jest określony ubiór, uczesanie, a także makijaż. Fotograf biznesowy zawsze szczegółowo poinformuje nas co musimy zrobić przed przyjściem do jego studia (niekiedy zdarza się, że sesje organizowane są w siedzibie firmy). Zazwyczaj współpracuje on z ekipą makijażystów i stylistów fryzur, dlatego jego klienci nie muszą martwić się o nienaganny wizerunek.
Zdjęcie1: Maciej Marczewski fotografia biznesowa doradca finansowy (Aegon), architekt roztropnych planów finansowych fotograf Krzysztof Zaleski
Z
djęcie2: Andrzej Kotfis fotografia biznesowa Dyrektor Sprzedaży do Klientów SME i SOHO Orange Polska źródło: https://krzysztofzaleski.com/fotografia-korporacyjna/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop