Zamknij

Jak poprosić szefa o podwyżkę?

10:36, 18.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:37, 18.11.2022

Uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, lecz nie wiesz, jak rozpocząć rozmowę na ten temat z szefem? Taka rozmowa zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Warto ją dobrze zaplanować, aby stres był jak najmniejszy. Istotne jest też znalezienie odpowiedniej pory na taką rozmowę. Kiedy i jak poprosić o podwyżkę? Sprawdź to w naszym artykule!

Kiedy poprosić o podwyżkę?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na to, aby porozmawiać z szefem o podwyżce. Nierzadko towarzyszą temu obawy, czy na pewno pracujemy odpowiednio długo w firmie lub czy osiągamy wystarczająco dobre wyniki, aby w ogóle starać się o podwyżkę.

Jedną z lepszych okazji do porozmawiania o podwyżce jest zakończenie okresu próbnego. To dobry moment zwłaszcza jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiedziałeś się, że jest taka możliwość. Na podwyżkę możesz liczyć szczególnie jeśli podczas okresu próbnego wykazałeś się nowymi umiejętnościami lub robiłeś więcej niż oczekiwano. 

O podwyżce warto porozmawiać również wtedy, gdy osiągnąłeś jakiś konkretny sukces, wziąłeś na siebie dodatkowe obowiązki lub podniosłeś swoje kwalifikacje zawodowe. W zaplanowaniu odpowiednich działań mogą pomóc Ci planery. Rozmowa na temat podwyżki może odbyć się także podczas rozmowy okresowej, której celem jest podsumowanie realizacji konkretnych zadań lub projektów. 

Zanim jednak zapytasz o podwyżkę, to zwróć uwagę na to, w jakiej sytuacji znajduje się firma. Gdy doskonale wiesz, że aktualnie zmaga się z problemami, to poczekaj trochę czasu z tym pytaniem. O podwyższenie wynagrodzenia nie warto pytać również wtedy, gdy szef jest w złym humorze lub ma po prostu ciężki dzień. Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz dzień, w którym Twój pracodawca nie będzie zbytnio zajęty. Wówczas udaj się do niego i umów się na konkretny dzień i godzinę, aby porozmawiać o podwyżce. 

Negocjacja podwyżki - najlepsze argumenty 

Zanim porozmawiasz z szefem o podwyżce, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Najważniejsze jest przygotowanie argumentów, które potwierdzą to, że zasłużyłeś na podwyżkę. Oto kilka sprawdzonych argumentów: 

  • otrzymałeś nowe obowiązki;
  • osiągasz coraz lepsze wyniki w pracy;
  • możesz pochwalić się nowymi kwalifikacjami lub umiejętnościami przydatnymi w pracy;
  • osiągnąłeś wyjątkowo duży sukces w konkretnym projekcie;
  • zwiększają się płace na takim samym stanowisku pracy w firmach konkurencyjnych. 

Poza tym pamiętaj, aby podczas rozmowy o podwyżkę unikać takich sformułowań jak ,,należy mi się", czy ,,zasłużyłem". 

Jak stworzyć podanie o podwyżkę?

Pracodawcy nierzadko chcą, aby pracownik oczekujący podwyżki złożył odpowiedni pisemny wniosek o podwyżkę. Podczas przygotowywania takiego dokumentu należy skupić się na wymienieniu wszystkich argumentów mówiących o tym, dlaczego powinieneś otrzymać podwyżkę. Pamiętaj, że powinno być to formalne pismo, więc zadbaj o właściwy układ i styl wypowiedzi. 

Co więcej, choć uzasadnienie, dlaczego zasługujesz na podniesienie wynagrodzenia, jest najważniejsze, to jednak niezbędne są też takie elementy jak: data i miejsce przygotowania pisma, dane pracodawcy, dane adresowe firmy, dane osoby ubiegającej się o podwyżkę oraz własnoręczny podpis. Jednak podanie o podwyżkę to nie wszystko - oprócz niego przygotuj się do rozmowy z szefem i nie zapomnij, aby podczas niej być konkretnym i pewnym siebie.

Wzór wniosku o podwyżkę oraz skuteczne argumenty, które pomogą Ci przekonać pracodawcę, znajdziesz na stronie https://thecopy.pl.  

Co powinieneś zrobić, gdy pracodawca odmówi podwyżki?

Rozmowa o podwyżkę może skończyć się różnie. Być może zdarzy się, że Twój pracodawca odmówi. W takiej sytuacji jednak nie poddawaj się i wróć do rozmowy za kilka miesięcy. Oczywiście nie bój się i zapytaj także, jaki jest powód odmowy. Dzięki temu będziesz mógł ustalić plan działania na przyszłość, aby móc w końcu otrzymać podwyżkę. Dodatkowo wiedz, że gdy pracodawca odmówił podwyżki, to może zaoferować Ci co innego - np. dodatkowe dni wolne, czy dofinansowanie kursu językowego.

Niektórzy pracownicy unoszą się honorem, gdy otrzymają odmowę i zaczynają szukać nowej pracy. Nie jest to najlepszy sposób. Lepiej najpierw poznać przyczynę odmowy i dowiedzieć się, co musisz zrobić, aby dostać podwyżkę. 

Gdy natomiast po pewnym czasie i po spełnieniu wymogów na podwyżkę znów otrzymasz odmowę, wówczas możesz rozważyć zmianę miejsca pracy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%