Zamknij

Jak skutecznie wyleczyć zaćmę?

14:40, 28.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:40, 28.10.2022

Jak skutecznie wyleczyć zaćmę? Katarakta, znana szerzej pod nazwą zaćma, jest chorobą która w Polsce dotyka bardzo wiele osób. Czy jest ona groźna? Jak ją leczyć i która z metod stosowanych w medycynie jest najskuteczniejsza w walce z tą chorobą? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Kto może zachorować na zaćmę?

Według statystyk, najbardziej narażone na kataraktę są osoby, które ukończyły 50. rok życia. To oczywiście nie jest regułą. Przypadki występowania tej choroby u dorosłych w wieku nawet 20 lub 30 lat również się zdarzają, jednak należą do zdecydowanej mniejszości. Dlatego też specjaliści zajmujący się chorobami oczu zalecają, by po ukończeniu 50 lat regularnie badać swój wzrok pod kątem między innymi występowania zaćmy. Dzięki temu, katarakta może być wykryta we wczesnym stadium, co zdecydowanie zwiększa szanse na całkowite jej wyleczenie.

Co jeszcze, poza wiekiem, sprzyja powstawaniu zaćmy? Otóż przyczynić się do niej mogą urazy mechaniczne oczu, jak również cukrzyca oraz terapie, w czasie których podawane są leki sterydowe. U dzieci występuje zaćma wrodzona, jednak wykrywana jest ona tuż po porodzie. Obecnie, taka choroba jest leczona bardzo wcześnie, tak aby oczy nowo narodzonego dziecka mogły prawidłowo się rozwijać.

Leczenie zaćmy u dorosłych pacjentów

Leczenie katarakty zaczynamy przede wszystkim od profilaktyki. W przypadku tej choroby, stanowi ona podstawę skutecznego leczenia. Jak już wspomnieliśmy, po ukończeniu 50 lat, zaleca się regularne wizyty u okulisty. Jak często je wykonywać? Przyjęło się, że powinno to być przynajmniej 2 razy w roku, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec zmianom w obrębie soczewki na wczesnym etapie, co daje niemal 100-procentową szansę na wyleczenie choroby.

Gdy jednak nie udało się wykryć katarakty wcześnie, a doszło już do rozwoju zaćmy w naszym oku, możemy sami przeprowadzić test, który upewni nas, czy mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Wystarczy sprawdzić, czy nasze pole widzenia jest zamglone lub mamy problemy z ostrością widzenia obrazu. Wówczas powinniśmy udać się bez zwłoki do okulisty w celu potwierdzenia naszych przypuszczeń.

Pacjenci bardzo często popełniają jeden zasadniczy błąd - mając problemy ze wzrokiem, wymieniają szkła w okularach na mocniejsze, licząc, że to pomoże. Niestety, bardzo często pogarsza to wręcz sytuację. Otóż nie tylko nie wyleczy to zaćmy, lecz wręcz opóźni proces właściwego leczenia, dodatkowo pogłębiając zaawansowanie katarakty w naszych oczach.

Jak przebiega zaćma?

Kataraktę śmiało możemy zaliczyć do grupy tych chorób, które mają łagodny przebieg i dodatkowo przez długi czas nie dają wyraźnych sygnałów o swojej obecności. Pacjent cierpiący na zaćmę nie traci wzroku gwałtownie z dnia na dzień. Cały proces może zajmować nawet kilka lat zanim zorientuje się, że ma do czynienia z tą poważną chorobą. Co ciekawe, zdarza się, że zaatakowane kataraktą jest tylko jedno oko, co dodatkowo utrudnia samodzielną diagnozę.

Jak skutecznie leczyć zaćmę?

Choć w sieci możemy przeczytać wiele wpisów na blogach lub forach internetowych odnośnie farmakologicznego leczenia zaćmy, to jedynym naprawdę skutecznym sposobem na jej całkowite wyleczenie jest operacja zaćmy. W Polsce jednym z liderów wśród klinik przeprowadzających tego typu zabiegi, jest Provisus. Co ważne, zapewnia ona leczenie zaćmy w Czechach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli potrzebujesz pomocy w walce z zaćmą, już dzisiaj wejdź na zacma-nfz.pl i umów się na wizytę!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%