Zamknij

Jak zorganizować transport delikatnych przedmiotów?

14:09, 25.05.2022 . Aktualizacja: 14:09, 25.05.2022

Transport delikatnych przedmiotów nie należy do zadań łatwych. Wiele osób wzbrania się przed przenoszeniem cennych, ale kruchych rzeczy, bo po prostu nie chcą ich stracić. Spora część z nas chętnie sprzedałaby dany przedmiot, ale nie chce brać na siebie odpowiedzialności za jego bezpieczną przesyłkę do nowego właściciela. Masz do przewiezienia delikatny przedmiot, a może zastanawiasz się czy możesz bezpiecznie wysłać go paczką? Chcesz by dotarł do miejsca docelowego w całości, bez uszkodzeń, uszczerbków? Zastanawiasz się jak go spakować i jak pomóc mu przejść cało przez transport? Dziś podpowiemy Ci jak to zrobić.

Odbiór osobisty

Masz na sprzedaż ceramikę, naczynia lub przedmioty ze szkła, kruche przedmioty rodem z antykwariatu, a może instrumenty muzyczne, ale nie chcesz ich wysyłać. Najprostszym rozwiązaniem jest sprzedaż z odbiorem osobistym. Opcję taką oferuje większość portali ogłoszeniowych. Niestety musisz liczyć się z tym, że przedmiot ciężej będzie sprzedać, bo chętnych na podróż z drugiego końca kraju może nie być dużo lub nie być wcale. Jak zachęcić nabywców do odbioru osobistego? Jest i na to sposób. Możesz zaproponować niższą cenę, która wynagrodzi część kosztów benzyny lub czasu potrzebnego na dojazd.

Wysyłka lub transport

Jeśli jednak musisz przetransportować delikatny przedmiot na znaczą odległość, to koniecznie dobrze go zabezpieczyć, niezależnie od tego czy przewozić będziesz sam czy z pomocą firmy transportowej. Istotne są tu szczególnie trzy elementy – karton, wypełnienie i oznakowanie.

Karton

Im grubszy i świeższy będzie karton tym większe szanse na to, że zamortyzuje on więcej drgań, które mogłyby spowodować zepsucie przewożonego przedmiotu. Jeśli możesz wybrać karton, w który będziesz pakować swoją przesyłkę to zwróć uwagę by był możliwie najgrubszy i mało używany. Wysłużone, połamane kartony dużo gorzej amortyzują uderzenia, a dodatkowo stwarza ryzyko rozerwania podczas przenoszenia. Pamiętaj także, że karton nie powinien być zbyt duży. Wolna przestrzeń w kartonie sprawia, że przedmiot może się przesuwać, a to zwiększa ryzyko jego uszkodzenia. Dobrą praktyką jest także wzmacnianie dna pudełka np. dodatkowym kartonem.

Wypełnienie

Jeśli transportujesz delikatne przedmioty, to miejsce w pudełku powinno być szczelnie wypełnione, najlepiej przez materiał amortyzujący wstrząsy. Nie bez powodu najlepszym wypełniaczem jest folia bąbelkowa. Doskonale zabezpieczy ona przedmioty o równomiernym kształcie. Jeśli jednak twoja przesyłka ma dużo bardziej złożoną formę to dobrym rozwiązanie może być także papier pakowy. Jest to papier o grubej gramaturze. Nie łatwo się gnie, przez co może dobrze amortyzować. Jeśli nie mamy go pod ręką, to dobrym zamiennikiem mogą być zwykłe gazety zmięte w kule. Najważniejsze by szczelnie wypełnić wolną przestrzeń w kartonie a przy tym nie dodawać zbyt dużo do wagi całego ładunku.

Oznakowanie

Oznakowanie paczki jest pomocne także gdy transportujesz ją samodzielnie. Pomaga Ci dostrzec ją w stosie innych paczek, uniknąć pomyłki w stosie podobnych pakunków, zadbać o jej zabezpieczenie, a także należycie się z nią obchodzić. Nie chcesz przecież ułożyć książek na kartonie ze szkłem lub porcelaną. Dla własnych celów może go oznaczyć napisem „Uwaga szkło” na ściankach bocznych, najlepiej co najmniej dwóch. Dobrze też napisać, gdzie jest góra a gdzie dół. Jeśli przesyłkę transportować będzie firma zewnętrzna to powinieneś oznakować ją naklejkami, które są rozpoznawalne przez kurierów danej firmy. Symbole ładunku o specjalnej ostrożności są różne, zwykle są to grafiki kieliszków do Martini, ale mogą to być też naklejki z napisem.

Przenoszenie

Szczególnie duże i ciężkie przedmioty trudno jest przenieść z miejsca na miejsce wykorzystując jedynie siłę mięśni. Przyda się wózek transportowy. Jeśli nie masz skąd go pozyskać, albo nie za wiele pomoże, to rozwiązaniem mogą być np. platformy transportowe. Są to szyny pokryte przez kule transportowe, po których przesuwać można ciężkie przedmioty. Już dwie szyny umożliwiają dużo bardziej bezpieczny przejazd np. fortepianu lub rzeźby po klatce schodowej czy podjeździe.

Ułożenie w pojeździe

Ostatnim etapem zabezpieczenia delikatnych ładunków w transporcie jest i ułożenie w pojeździe. Ważne by nie przemieszczały się podczas jazdy, ale także by nic nie mogło ich przygnieść swoim ciężarem. Lustro czy telewizor najlepiej umieścić równolegle do płaskiej powierzchni  np. podłogi, ściany czy innego dużego pudła. Pomocne są także pasy spinające. Stosuje się je zwłaszcza w pojazdach transportowych, które na co dzień przewożą przedmioty o dużych gabarytach. Taśmy mocuje się do szyn ciągnących się przez całą długość ścian bocznych przez co można bardzo ściśle spiąć katon z konstrukcją samochodu. Dzięki takiemu połączeniu paczki nie powinny przesunąć się nawet podczas gwałtownych skrętów lub awaryjnego hamowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%