Zamknij

Ból zęba w nocy - co robić?

14:00, 25.05.2022 . Aktualizacja: 14:01, 25.05.2022

Ból zęba to jedna z tych rzeczy, których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. Ból zęba często rozwija się powoli, najpierw odczuwamy podwyższoną wrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy, podczas gryzienia i życia, z czasem dolegliwości się pogłębiają. Już mały ból zęba jest dla nas znakiem by umówić się w porę do stomatologa. Niestety, zdarza się, że ból zęba spada na nas nagle i to w najmniej odpowiednich godzinach np. późno w nocy. Co robić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy, albo jak przetrwać do rana?

Co może być przyczyną?

Ostry ból zęba często niemal przeszkadza nam myśleć. Przyczyna bólu zębów może być różna. Nie zawsze po pomoc od razu musimy biec do gabinetu stomatatologa. Są przypadki, w których równie dobrze poradzimy sobie sami.

Ból po leczeniu

Taką właśnie sytuacją jest ból występujący po leczeniu kanałowy. Objawia się zwykle kilka godzin po wyjściu z gabinetu dentysty. Pamiętać musimy, że na początku zazwyczaj działa na nas znieczulenie. Gdy leki znieczulające powoli przestają działać po niedługim czasie może pojawić się ból w operowanym miejscu. Ból zęba w trakcie leczenia kanałowego jest często spotykany. Dolegliwości bólowe powoduje opatrunek założony w kanałach zęba lub świeża jeszcze rana. Jeśli w ramach zabiegu dentysta musiał ingerować w strukturę kości lub dziąsła, to ból może powodować stan zapalny, który jest naturalną częścią leczenia. Oczywiście, nie powinien utrzymywać się długo. Jeśli nie zmniejszy się w kilka lub kilkanaście godzin po zabiegu, to oznaka, że musimy udać się ponownie do stomatolog.

Ból miazgi

Miazga zęba to najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych. Miazga daje dolegliwości bólowe zwykle gdy dochodzi do jej przekrwienia. Zwiększone ciśnienie w komorze i kanałach zębowych sprawia, że odczuwamy pulsowanie zęba, a w jego następstwie także ból.

Bruksizm

Bóle zębów w nocy mogą być wywoływane przez schorzenia neurologiczne, których możemy nie być do końca świadomi. Jednym z nich jest bruksizm, czyli ściskanie i zgrzytanie zębami. Bruksizm nasila się zwłaszcza w nocy, to też po paru godzinach napięcia nasze zęby i nasza szczęką dawać mogą dolegliwości bólowe. Bruksizm jest szczególnie niebezpieczny dla osób posiadających implanty zębów, których korony w wyniku działania do tej pory nieznanych wektorów sił mogą ulec ukruszeniu lub złamaniu.

Co robić, gdy ząb boli w nocy?

Leki przeciwbólowe

Pierwszą i chyba najczęściej stosowaną metodą są leki przeciwbólowe. Środki takie jak ibuprofen czy paracetamol, dostępne bez recepty, a przez to często mamy je w domowych apteczkach, mogą znacznie załagodzić dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że musimy trzymać się określonych w ulotce dawek maksymalnych. Jeśli mimo ich przyjęcia ból nie ustępuje, to szukajmy gabinetów stomatologicznych czynnych od rana lub całą dobę. Leki przeciwbólowe sprawdzą się w leczeniu bólu pojawiającego się po leczeniu kanałowym lub ingerencji stomatologicznej.

Płukanki

Gdy w domu nie ma leków przeciwbólowych, a do najbliższej apteki jest daleko, zostają domowe sposoby walki z bólem. Pierwszym z nich jest płukanka jamy ustnej, w szczególności obolałego miejsca. Płukanki to po prostu napary z rumianku lub szałwii, które mają działanie odkażające. Oczywiście płukać jamę ustną możemy dopiero po ostudzeniu roztworu.

Olejek goździkowy

Podobne właściwości mają goździki, a dokładniej ich olejek. Działa przeciwbakteryjnie. Trudno go jednak pozyskać, stąd po rozgnieceniu goździków zaleca się zebrać olejek na patyczek z wacikiem i nim nanosić go na zęby i dziąsła.

Zamrażanie

Nieodzownie, ulgę w bólu przynieść może niska temperatura. Opakowanie mrożonek, kostki lodu, czy nawet zimna woda. Nie pozbędziemy się dzięki nim bólu, ale pozwalają nam go choć trochę przyćmić.

Pozycja siedząca

Zmiana pozycji, z leżącej na siedzącą, może przynieść częściową ulgę w bólu. Dzieje się tak gdyż zmienia się ciśnienie krwi w jamie ustnej. Poziome ułożenie ciała zwiększa przepływ krwi do głowy. Warto więc wypróbować spanie na siedząco.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%