Sztukateria, czyli ozdobne elementy gipsowe na ściany i sufity, powoli wraca do łask. Coraz częściej można ją spotkać w nowoczesnych aranżacjach i mieszkaniach w klasycznym stylu. Ta niezwykła dekoracja może jednak bardzo różnie wyglądać. Co to dokładnie jest sztukateria i czy warto zdecydować się na nią w swoim domu?
Sztukateria – ciekawa dekoracja
Sztukateria była bardzo popularna pod koniec poprzedniego stulecia, dlatego niektórym może kojarzyć się z ponurą epoką PRL-u. Jednak tak naprawdę ta elegancka dekoracja nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie się świetnie prezentowała w mieszkaniu. I to nie tylko w tych szykownych, elegancko wykończonych. W nowoczesnym stylu, nawet minimalistycznym, jest dla niej miejsce.
Sztukateria bowiem to nie tylko bogato zdobione listwy i gęsto rozłożone dekoracje. Tak naprawdę sztukaterią można nazwać nawet niewielkie, cienkie listewki gipsowe zamontowane na ścianie. Można je wykorzystać do zrobienia bardzo inspirujących ozdób na ścianach i przy sufitach.
Rodzaje sztukaterii do mieszkania
Sztukateria wewnętrzna to szeroka kategoria różnego rodzaju produktów. W sklepach budowlanych możesz znaleźć dobre kilkaset elementów, które można ze sobą dowolnie łączyć. To listwy przypodłogowe i przysufitowe, a także naścienne oraz różnego rodzaju elementy dekoracyjne: rozety, kolumny, portale i pilastry.
Wszystkie te elementy można wytwarzać z różnych materiałów. Najczęściej można dostać klasyczne sztukaterie gipsowe, ale ostatnio częściej wykorzystuje się takie z pianki poliuretanowej lub lekkie styropianowe, o gładzonej, dekoracyjnej powierzchni. Są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia przez promieniowanie UV lub mechaniczne. Dlatego można je stosować także na zewnętrznych ścianach budynków lub w łazience czy kuchni, gdzie jest znacznie więcej wilgoci. Na uwagę zasługują także sztukaterie drewniane. Są eleganckie, ale dość drogie i rzadko spotykane.
Sztukateria w nowoczesnym mieszkaniu – inspiracje
Sztukateria może bez problemu wpisywać się w najnowsze trendy. Nie musisz sięgać po najbardziej ozdobne rozety lub listwy przysufitowe o bogato zdobionej fakturze. Wystarczy tak naprawdę tylko kilka prostych listewek, które można zamontować na ścianie w dowolnym miejscu. W nowoczesnym mieszkaniu wystarczy niewielka listewka w połowie wysokości ściany, która będzie oddzielała dwie różne tapety lub kolory od siebie.
Ciekawym rozwiązaniem jest zrobienie drobnych obramowań na ścianach, na przykład nad kanapą czy stołem. Można także stworzyć obramowania wokół obrazów lub rodzinnych fotografii. Rozwiązań jest naprawdę bardzo wiele. Aż trudno uwierzyć, że drobna sztukateria może tak bardzo odmienić charakter pomieszczenia.
W klasycznych aranżacjach mieszkania ciekawie prezentują się listwy przysufitowe. Mogą być bardziej ozdobne. Nie rzucają się w oczy, a dodają elegancji i szykownego szlifu każdemu pomieszczeniu. Sprawdzą się i w sypialni, i w salonie.