Odpowiedni dywan w pokoju dziennym jest w stanie uczynić wnętrze przytulnym i ocieplonym akustycznie. Stonowane barwy nadadzą pomieszczeniu elegancji, zaś delikatny wzór będzie pełnił funkcję dekoracyjną i pomoże w wydzieleniu strefy wypoczynkowej oraz jadalnianej. Urządzając salon, Polacy coraz chętniej sięgają po naturalne dywany w klasycznym stylu. W 2025 roku prym wiedzie wełna: materiał trwały i wysoce estetyczny, jednak niepozbawiony wad. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dywanom wełnianym – sprawdź, czy ten rodzaj dekoracji jest tym, czego szukasz do swojego salonu.
• Trwałość. Wełna to surowiec naturalny i niezwykle wytrzymały. Przyjmuje się, że wykonane z niej dywany zachowają perfekcyjny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Wełniane włókna cechują się bardzo dobrą sprężystością – co zapobiega odkształceniom, powodowanym przez meble. Co za tym idzie, intensywne użytkowanie nie wpływa negatywnie na stan dywanu z wełny: sprężyste runo zawsze wraca do pierwotnego kształtu.
• Estetyka. Dywan z wełny jest szczególnie dekoracyjnym i estetycznym dodatkiem. Wyróżnia się połyskiem i głębią kolorów, co nadaje mu luksusowy wygląd. Na szczególne uznanie zasługują dywany tkane ręcznie z wykorzystaniem technik dwupoziomowego tkania, z widocznymi strukturami 3D. Wyroby w naturalnych odcieniach pasują do salonów w stylu boho i skandynawskim, zaś dywany wzorzyste (np. Geometryczne) podkreślą charakter wnętrza nowoczesnego.
• Termoizolacja. Nie od dziś wiadomo, że wełna jest materiałem termoizolacyjnym. To dlatego dywany wełniane rewelacyjnie sprawdzają się w salonach: utrzymują ciepło w pomieszczeniu bez względu na to, czy zostaną położone na drewnianej podłodze czy na chłodnej posadzce. Warto dodać, że wełniane runo pochłania dźwięki, znacząco poprawiając akustykę pomieszczenia. Im grubszy dywan, tym lepiej odczuwalny efekt.
• Antystatyka. Prawdziwa wełna nie przyciąga kurzu ani sierści. W odróżnieniu od dywanów syntetycznych, wełniane stanowią więc najlepszy wybór dla alergików i rodzin z dziećmi (z wyjątkiem osób, uczulonych na lanolinę!). Wyposażając salon w dywan z włókien naturalnych pokrytych lanoliną, obniża się ryzyko rozwoju bakterii w pomieszczeniu. Dodatkowym plusem jest łatwość utrzymania takiego dywanu w czystości – wełny nie trzeba często odkurzać, a drobne zabrudzenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Dwa razy w roku dywan warto wytrzepać oraz wywietrzyć.
• Cena. Najczęstszym 'zarzutem' wobec dywanów z naturalnej wełny, jest ich wysoka cena. W porównaniu do produktów syntetycznych, prawdziwe grube runo utkane ręcznie sporo kosztuje. Wysoka cena przekłada się na nienaganną jakość i niepowtarzalny design. Sztuczny dywan w salonie nie będzie się dobrze prezentował – dywan wełniany zrobi ogromne wrażenie, nadając wnętrzu charakteru.
• Niedostosowanie do ogrzewania podłogowego. Jeśli w salonie jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, należy unikać dywanów o gęstej strukturze. Wełna będzie bowiem tworzyć barierę termiczną, która skutecznie utrudni przechodzenie ciepła z podłogi. Dla pewności, że dywan nie zaburzy pracy systemu ogrzewania podłogowego, zaleca się wybór modelu cieńszego, którego opór cieplny dywany nie przekracza 0,15 m²K/W.
Osoby ceniące pierwszorzędną jakość, trwałość i ponadczasowy design, dywan wełniany będzie znakomitym dodatkiem do salonu. Prawidłowo pielęgnowany, przez lata będzie zachwycał wyglądem i jedyną w swoim rodzaju miękkością. Jeśli chcesz znaleźć piękny dywan z wełny nowozelandzkiej, odwiedź stronę Fabryki Dywanów Dywilan: https://dywany.dywilan.pl/pl gdzie znajdziesz wełniane wyroby w rozmaitych stylach. Przejrzyj dostępne kolekcje i zdecyduj, który z dywanów będzie najlepiej pasował do Twojego pokoju dziennego!