Selen występuje w organizmie w niewielkich ilościach, ale jego rola jest nieoceniona. Od poprawy wyglądu, przez wsparcie układu odpornościowego, po pomoc w walce z wolnymi rodnikami – ten pierwiastek może znacząco poprawić Twoje samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom selenu.
O selenie mówi się stosunkowo rzadko – jest to jeden z mikroelementów, co oznacza, że nasz organizm potrzebuje niewielkich ilości tego pierwiastka. Należy jednak pamiętać, że selen może brać udział w wielu ważnych mechanizmach, zatem musimy zadbać o jego odpowiednie stężenie. Ten mikroelement może wpływać na nasze ogólne samopoczucie, wygląd, płodność, a nawet odtruwanie organizmu. Suplementacja selenu – po uprzedniej konsultacji lekarskiej – może przynosić wiele korzyści. Najlepiej wybierać selen organiczny, czyli selenometioninę i selenocysteinę, które charakteryzują się przyswajalnością na poziomie ponad 90%.
Jedną z najważniejszych cech selenu jest potencjalne działanie antyoksydacyjne. Ten mikroelement może przyczyniać się do zatrzymywania szkodliwych procesów wywoływanych przez wolne rodniki. Suplementacja może łagodzić stres oksydacyjny – mechanizm, który zadaniem naukowców zwiększa ryzyko rozwoju niebezpiecznych schorzeń przewlekłych, takich jak choroby serca, choroba Alzheimera, a nawet nowotwory. Wolne rodniki mogą przyspieszać proces starzenia się organizmu, zatem osoby, które chcą zachować młodzieńczy wygląd przez długi czas, powinny rozważyć suplementację selenu. Ten pierwiastek może wzmacniać odpowiedź immunologiczną organizmu, a także poprawiać samopoczucie u osób cierpiącym na Hashimoto.
Polskie gleby są ubogie w selen, co oznacza, że wszyscy mieszkańcy kraju nad Wisłą są narażeni na występowanie niedoboru tego pierwiastka. Problemy ze zbyt niskim stężeniem selenu najczęściej dotykają ludzi zmagających się z zaburzeniami trawienia o różnym podłożu. Niedobór tego składnika może występować u osób dializowanych oraz u nosicieli wirusa HIV. Ponieważ aż 80% selenu znajduje się w tarczycy, to pacjenci, którzy cierpią na schorzenia tego gruczołu, powinni w szczególny sposób zadbać o odpowiednią podaż pierwiastka. Niedobór selenu może powodować poważne problemy zdrowotne, do których zaliczamy m.in:
Odpowiednia suplementacja pomoże w szybkim uzupełnieniu niedoboru. Należy jednak pamiętać o tym, by przyjmować jedynie selen o sprawdzonym pochodzeniu: https://mybionic.pl/producenci/mito-pharma.
Problem z niedoborem selenu może wynikać z naszej codziennej diety. Niestety, nie wszyscy Polacy gustują w potrawach, które są uważane za najlepsze źródła tego mikroelementu. Większe dawki wspomnianego pierwiastka znajdziemy między innymi w orzechach brazylijskich, małżach, tuńczyku, sardynkach, wątrobie wołowej, brązowym ryżu, czy chlebie pełnoziarnistym. Jeśli nasz jadłospis nie zawiera tych pozycji, możemy rozważyć suplementację. Osoby dorosłe potrzebują około 55 mcg selenu dziennie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz