Zamknij

Dlaczego warto przeprowadzić modernizację maszyny CMM?

17:16, 10.11.2023 . Aktualizacja: 17:17, 10.11.2023

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe (CMM, z ang. Coordinate Measuring Machines) to urządzenia, które odgrywają kluczową rolę z punktu widzenia dzisiejszego przemysłu, umożliwiając użytkownikom precyzyjny pomiar podczas codziennych prac. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przemyśle zmiany są niezwykle dynamiczne. Taki stan rzeczy oznacza, że w miarę postępu technologicznego konieczne jest dokonywanie modernizacji maszyn, by móc w ten sposób sprostać wyzwaniom technologicznym oraz zapewnić możliwie jak najwyższą jakość produktów. Modernizacja maszyn CMM to trudny proces, który otwiera nam jednak drzwi do sporych korzyści, a konkretnie: poprawy pracy urządzeń pod kątem:

  • dokładności,
  • efektywności,
  • funkcjonalności pomiarów.

Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto przeprowadzić modernizację maszyny CMM.

Modernizacja maszyny CMM. Powody

Odpowiednio przeprowadzona modernizacja maszyny CMM to działanie, które może przynieść nam m.in. następujące korzyści:

  • wzrost dokładności i powtarzalności,
  • zwiększenie wydajności i automatyzacja,
  • skrócenie czasu pomiaru,
  • lepsza integracja i wykorzystanie danych,
  • przygotowanie na przyszłość.

Zastanówmy się nad tymi kwestiami.

Wzrost dokładności i powtarzalności

Wydaje się, że jedną z najważniejszych korzyści wynikających z modernizacji maszyn CMM jest znaczący wzrost dokładności pomiarów. Przykładowo, takie nowoczesne rozwiązania jak:

  • czujniki (sensory),
  • systemy optyczne,

umożliwiają nam precyzyjne rejestrowanie danych pomiarowych z niewielkim marginesem błędu. To jeszcze nie wszystko, ponieważ do redukcji błędów wynikających z ruchu maszyny przyczyniają się również różnego rodzaju ulepszenia mechaniczne; pomagają one w poprawie sztywności konstrukcji oraz eliminacji luzów.

Taki stan rzeczy sprawia, że można osiągnąć znaczącą poprawę w zakresie powtarzalności pomiarów, co ma bez wątpienia kluczowe znaczenie w tych branżach oraz zadaniach, w których nawet najdrobniejsza nieścisłość stwarza ryzyko poważnych konsekwencji.

Zwiększenie wydajności i automatyzacja

Modernizacja CMM to proces, dzięki któremu można liczyć również na poprawę w zakresie wydajności pomiarów. Odbywa się to poprzez wprowadzenie szybszych procedur pomiarowych, w tym np. w obszarze skanowania obiektów. Jest to szczególnie ważne w przypadku różnego rodzaju produkcji seryjnej. To jeszcze nie wszystko, ponieważ wraz z modernizacją maszyny CMM można liczyć również na automatyzację niektórych, najbardziej powtarzalnych czynności wchodzących w skład procesu pomiarowego.

Lepsza integracja i wykorzystanie danych

W dzisiejszych czasach przemysł coraz bardziej opiera się na przepływie i analizie dużych zbiorów danych (z ang. big data), co pozwala również na integrację różnych systemów. A zatem, z pewnością zadowoli Cię informacja, że dobrze zrealizowana modernizacja CMM to proces, który umożliwia bardziej pogłębioną integrację maszyny pomiarowej z innymi elementami systemu produkcyjnego, co przekłada się na usprawnione przekazywanie danych pomiędzy różnymi etapami produkcji. Taki stan rzeczy kolei może przyczynić się do bardziej miarodajnego monitorowania procesów produkcyjnych oraz wykrywania odchyleń od normy.

Modernizacja maszyny CMM. Podsumowanie

Modernizacja maszyny pomiarowej CMM to ważny krok z punktu widzenia jakości procesów produkcyjnych. Można dzięki niemu liczyć m.in. na takie korzyści jak poprawa precyzji obliczeń czy zwiększenie wydajności, co odbywa się poprzez automatyzację procesów. Rzecz jasna, wyżej wymienione to tylko niektóre spośród wszystkich korzyści płynących z tego procesu. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że inwestycja w modernizację CMM to w konkurencyjnym środowisku przemysłowym kluczowy czynnik sukcesu. W tym celu skontaktuj się z firmą Comtec3d. Specjaliści z Comtec3D wyróżniają się głęboką wiedzą i kompetencjami, co pozwala im dostarczać sprawdzone i wydajne systemy pomiarowe, niezbędne w różnych branżach przemysłowych. Współpraca z Comtec3D zapewnia precyzyjność i niezawodność pomiarów. 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%