Zamknij

Karma dla psa sucha czy mokra?

+ 09:39, 30.06.2023
Skomentuj

Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy opiekun czworonoga. Sposób żywienia ma niebagatelny wpływ nie tylko na zdrowie i kondycję zwierzaka, ale również na jego zadowolenie z codziennych posiłków. Na rynku zoologicznym znaleźć można dwa podstawowe rodzaje karm dla psów: suche i mokre. Czym wyróżniają się oba typy pokarmów? Jaką karmę – suchą czy mokrą – wybrać dla swojego czworonożnego pupila?

Karma dla psa sucha – charakterystyka

Sucha karma dla psa to pożywienie odznaczające się niską wilgotnością (ok. 6,5-10%), w postaci twardych, chrupiących krokietów. Pokarm tego typu najczęściej produkowany jest w procesie ekstruzji. Polega on na wymieszaniu suchych i mokrych składników, a następnie uformowaniu z nich ciasta i wytworzeniu krokietów. W procesie ekstruzji składniki poddawane są działaniu ciśnienia i wysokiej temperatury. Dzięki temu możliwe jest zniszczenie szkodliwych mikroorganizmów i składników antyżywieniowych. Po zakończeniu ekstruzji otrzymane krokiety są schładzane, suszone i powlekane dodatkami smakowymi. Na rynku dostępne są również suche karmy wypiekane, których proces produkcji przypomina pieczenie ciasta. 

Karmy dla psów suche nie bez powodu cieszą się olbrzymią popularnością. Ich podstawową zaletą jest wygoda stosowania. Produkty tego typu są bardzo łatwe w porcjowaniu i podawaniu. By zaserwować pupilowi wartościowy posiłek, wystarczy odmierzyć porcję pokarmu dostosowaną do wagi zwierzaka. 

Ze względu na niską wilgotność suche karmy przez długi czas zachowują świeżość. Nadają się więc do długotrwałego przechowywania. Można też bez problemu pozostawić psu w misce pokarm na cały dzień. Produkty w formie granulek są odpowiednie również do aktywnego karmienia. Część dziennej porcji pokarmowej można wygodnie umieścić w matach węchowych, zabawkach interaktywnych lub serwować jako nagrody.

Pełnoporcjowe karmy suche dla psów są w stanie w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe czworonogów. Dostarczają zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo twarde, chrupiące granulki wspomagają pielęgnację psiego uzębienia – w sposób mechaniczny oczyszczają zęby z płytki nazębnej. 

Karma dla psa sucha odznacza się również wysoką koncentracją składników odżywczych. Dzięki temu jest wydajna i może być podawana w niewielkiej ilości. Żywienie nią psa jest ekonomiczne. 

Z uwagi na niską zawartość wilgoci suche karmy nie zapewniają zwierzętom odpowiedniego nawodnienia. Podając je psu, trzeba więc szczególnie dbać o zapewnienie mu stałego dostępu do świeżej, czystej wody. 

Sprawdź szeroką ofertę karm suchych dla psa: kakadu.pl/sucha-karma-dla-psa/

Mokra karma dla psa – czym się wyróżnia?

Podstawową różnicą między karmą dla psa suchą i mokrą jest zawartość wody w obu produktach. Mokra karma dla psa – w przeciwieństwie do suchej – zawiera sporo wilgoci, bo aż 75-80%. Produkcja pokarmów wilgotnych składa się z obróbki mechanicznej, obróbki cieplnej i pakowania. Po rozdrobnieniu i wymieszaniu składniki poddawane są gotowaniu. Rozdrobnione mięsne kawałki są później zalewane sosami i galaretkami, a następnie zostają szczelnie zamknięte w opakowaniach. 

Mokre karmy dla psów mogą mieć różną postać: kawałków w sosie lub galarecie, pasztetów lub musów. Dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie, często bardzo oryginalnych, smaków. Umożliwiają więc stworzenie dla zwierzaka urozmaiconego menu i skutecznie zapobiegają żywieniowej monotonii. 

Produkty wilgotne wyróżniają się wysoką zawartością mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu idealnie trafiają w gust większości psów. Ich dużą zaletą jest także naturalna forma, która jest szczególnie atrakcyjna dla czworonogów. Ze względu na miękką konsystencję nie wymagają rozgryzania i są łatwe w pobieraniu. Dodatkowo mokra karma odznacza się wysoką smakowitością – ma wyrazisty zapach i naturalny smak. 

Kolejną zaletą wilgotnych pokarmów jest niska zawartość węglowodanów. Mokre karmy dla psów są lekkostrawne, dobrze przyswajalne i zazwyczaj nie wywołują problemów żołądkowo-jelitowych. Są też znacznie mniej kaloryczne od karm suchych – taka sama objętość pożywienia dostarcza czworonogom mniejszej liczby kalorii. 

Wilgotne pokarmy mogą w znacznym stopniu pokryć dzienne psie zapotrzebowanie na wodę. Pozwalają też na realizację niektórych specyficznych zachowań żywieniowych (np. wylizywania). Mogą służyć jako smakowite wypełnienie kongów i psich gryzaków. 

Warto jednak pamiętać, że mokre karmy dla psów są podatne na zepsucie. Szybko tracą świeżość, dlatego po nałożeniu do miski powinny zostać zjedzone w ciągu kilku godzin. Po otwarciu należy przechowywać je w lodówce. Trzeba też zużyć je maksymalnie w ciągu 2-3 dni. W przypadku żywienia psa wyłącznie mokrymi karmami należy także pamiętać o higienie psiego uzębienia. Wilgotne, lepkie produkty nie sprzyjają czystości zębów, dlatego karmionemu nimi psu warto regularnie serwować przekąski dentystyczne. 

Sprawdź szeroką ofertę karm mokrych dla psa: kakadu.pl/mokra-karma-dla-psa/

Sucha czy mokra – jaką karmę dla psa wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że zarówno karmy suche, jak i mokre mają swoje zalety i wady. Wielu psich opiekunów ma więc poważny dylemat, który rodzaj pokarmu wybrać. Sprawę zawsze trzeba rozważyć indywidualnie. 

Suche karmy dla psów uznawane są za uniwersalne żywieniowe rozwiązanie. Pokarmy tego typu można z łatwością dobrać do indywidualnych cech czworonoga: wieku, rasy, wielkości, poziomu aktywności czy stanu zdrowia. Karma dla psa sucha jest idealna dla zwierząt, które potrzebują specjalnego żywienia lub monodiety. Wśród pokarmów granulowanych bez problemu można znaleźć produkty dedykowane chorym czworonogom czy psim alergikom. 

Żywienie suchą karmą jest polecane dla zwierząt z tendencją do problemów stomatologicznych. Sprawdzi się bardzo dobrze u psów ze szczególnym zamiłowaniem do gryzienia. Na wybór suchego pokarmu powinni zdecydować się także psi opiekunowie, którzy sporo czasu spędzają poza domem i chcą zapewnić swoim podopiecznym łatwy dostęp do pożywienia podczas swojej nieobecności. Karmienie psa suchą karmą to również dobre rozwiązanie dla osób, które wraz z pupilem dużo podróżują lub spędzają mnóstwo czasu w plenerze. W przeciwieństwie do wilgotnych specjałów te w postaci granulek nie ulegną tak szybko zepsuciu w takich warunkach. 

Chociaż mokre karmy są rzadziej stosowane w codziennym żywieniu psów, w wielu sytuacjach mogą okazać się niezastąpione. Wilgotne produkty są polecane przede wszystkim dla psów wybrednych i czworonożnych niejadków. Mogą skutecznie pobudzić psi apetyt i zwiększyć przyjemność płynącą ze spożywania posiłków. Warto podawać je również wrażliwym czworonogom, które zmagają się z niepożądanymi reakcjami po zjedzeniu pokarmu. 

Miękka, mokra karma jest idealna dla psów mających problemy z gryzieniem twardych granulek – cierpiących na choroby zębów i psich seniorów. Kolejną grupą czworonogów, która może odnieść korzyści z jej spożywania, są zwierzęta z tendencją do tycia. Mokre karmy zapewnią im uczucie sytości przy niższej podaży energii. Ze względu na wysoką wilgotność warto pomyśleć o serwowaniu mokrych produktów również psiakom, które piją niechętnie lub cierpią na choroby układu moczowego. Wilgotne produkty można też z powodzeniem stosować w żywieniu psów jako przekąski. 

Niezależnie od wybranego rodzaju pożywienia zawsze warto sięgać po produkty wysokiej jakości. Przed zakupem pokarmu należy dokładnie przeanalizować jego skład, by mieć gwarancję, że zapewni zwierzakowi smaczne i zdrowe posiłki.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%