Zamknij

Ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy blachodachówki?

art. sponsorowany + 09:40, 29.06.2023 Aktualizacja: 09:40, 29.06.2023

W przeciągu ostatnich dwóch lat ceny materiałów budowalnych znacznie podrożały, co postawiło wszystkich inwestorów w dość trudnej pozycji. Bardzo często mówiono o wzroście cen styropianu i płyt OSB. Również stal podrożała, co niestety przełożyło się na cenę blachodachówek. Jednak w samym segmencie pokryć dachowych wykonanych z blachy nie zaszły tak duże zmiany. Ile obecnie musimy zapłacić za metr kwadratowy blachodachówki? 

Blachodachówki są niezaprzeczalnym liderem na runku pokryć dachowych. Ich zalety to połączenie estetycznego wyglądu, trwałości i wysokiej odporności na czynniki zarówno mechaniczne, jak i atmosferyczne. Blachodachówki występują w wielu różnych odmianach. Od strony estetycznej, sami możemy wybrać z szerokiej gamy kolor dachówki (nawet niepozorny szary kolor ma różne dostępne odcienie, a same dachówki dostępne są też w niecodziennym żółtym, czy zielonym), aż po kształt i rodzaj przetłoczeń (od płaskich do mocno pofalowanych), czy sposób wykończenia (połysk, półmat, czy mat). Blachodachówki to wszechstronnie wykorzystywane pokrycie zdolne nadać domowi dowolny styl, od minimalistycznego, przez tradycyjny – niezależnie czy na dachach prostych, czy nawet bardzo skomplikowanych. Co więcej, blachodachówki nie ograniczają się do dachów, ale mogą służyć do wykańczania elewacji lub pokrywania powierzchni pionowych. Pomimo szeroko zakrojonego wzrostu cen elementów budowalnych, blachodachówka jest nadal relatywnie tanim sposobem na pokrycie dachu. Ale ile kosztuje blachodachówka w 2023 roku? 

Nieuniknione podwyżki cen blachodachówek 

Podwyżki cen po pandemiczne były spowodowane nagłym wzrostem zapotrzebowania, ponieważ wszyscy chcieli nadrobić brak pracy przez okres pandemii. Niestety to również spowodowało większą cenę robocizny. Kolejna fala podwyżek wynikała z wybuchu wojny w Ukrainie. Wzrosły ceny, a wydobycie podstawowych surowców (drewna, stali, czy żelaza) zmalało. Na wyższe ceny złożyły się też inflacja, droga energia i wysokie ceny paliw. W końcówce 2022 roku nastąpiło spłaszczenie cen, jednak nie wróciły one do poprzedniego stanu – i nie możemy na to liczyć. To co przed nami, to kolejne podwyżki, które nie będą jednak tak wysokie, jeśli ufać ekspertom. Natomiast niektóre firmy – np. Blachy Pruszyński – nie zmieniły swojego cennika od jesieni 2022 roku. 

Co składa się na cenę blachodachówki? 

Dużym składnikiem ceny blachodachówki jest tez jej warstwa ochronno-dekoracyjna – poliestrowa, która jest tańsza i poliuretanowa. Niezbędna jest również stal, której cena poszła znacznie w górę, i która znacząco winduje cenę. Metr kwadratowy blachodachówki z powłoką poliestrową kosztuje około 50-60 zł, natomiast powłoka poliuretanowa podnosi tę cenę do 60-80 zł za metr kwadratowy. Jednak sama dachówka to nie cały wydatek na pokrycie dachowe. Należy zaopatrzyć się także we wkręty farmerskie oraz liczne akcesoria takie jak gąsiory dachowe, łaty wentylacyjne, czy pasy nadrynnowe. 

Czym się różni metr całkowity i metr efektywny? 

Kupując blachodachówki pamiętajmy by liczyć zapotrzebowanie w metrach efektywnych, a nie metrach blachodachówki. Dach montowany jest z niezbędnymi zakładami blachodachówki, więc fizyczny metr kwadratowy nie odpowiada metrowi kwadratowemu na dachu. Cena przed montażem nazywana jest całkowitą, a cena efektywna to koszt rzeczywistego pokrycia jednego metra kwadratowego dachu. Cena metra całkowitego jest niższa niż efektywnego, jednak dalej nie jest to wymierna cena. Dlatego, w cennikach Blachy Pruszyński podawane są obie ceny, w obu wariantach powłok ochronnych, brutto i netto. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%