Zamknij

Dlaczego warto, aby dzieci czytały komiksy?

00:39, 02.06.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:53, 05.06.2023
Źródło: freepik.com Źródło: freepik.com

Zwolennicy książek bardzo często uważają, że literatura jest lepsza od komiksów, a także bardziej wartościowa. Osoby, które jednak głoszą takie opinie, najprawdopodobniej niezbyt często sięgały po te obrazkowe historie i dlatego mają o nich mylne mniemanie. Obecnie po komiksy chętnie sięgają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Ich zalety szczególnie docenia ta druga grupa. Dlaczego warto, aby dzieci czytały komiksy? Podpowiadamy.

Czy komiksy mogą pomóc dziecku w nauce czytania?

Komiksy mogą pomóc dziecku w nauce czytania. Co więcej, zazwyczaj znajduje się w nich znacznie więcej obrazków niż tekstu, co sprawia, że maluch nie zniechęca się ogromną ilością tekstu, przez którą zbyt często nie sięga po książkę. Dziecko jest zaciekawione obrazkami, a podczas nauki czytania mogą mu one dodatkowo pomóc w zrozumieniu przekazu utworu. 

Strony pełne kolorowych, dynamicznych obrazków zachęcają dziecko, by sięgnęło po komiks. Dlatego nawet te maluchy, które nie lubią czytać standardowych książek, chętnie oglądają komiksy — dużo bardziej przyjazne niż białe, zadrukowane czarnymi literami strony, których często nie rozumieją i w których nierzadko się gubią, co zniechęca je do nauki czytania.

Czy komiksy rozwijają wyobraźnię dziecka?

Kolejnym powodem, dla którego warto kupować dziecku komiksy i zachęcać je do ich czytania jest fakt, iż pomagają one rozwijać wyobraźnię malucha. Dzięki nim może ono przenieść się w krainę fantazji, a nawet identyfikować się z niektórymi bohaterami. Co więcej, czytanie komiksu może być swego rodzaju nauką dla dziecka. Mowa tutaj nie tylko o możliwości poszerzenia swojego słownictwa czy nauki literek, ale również budowaniu pozytywnych skojarzeń związanych z czytaniem.

Jak czytanie komiksów wpływa na rozwój dziecka?

Ze względu na to, że komiksy bardzo często niosą za sobą pewne przesłanie, dziecko może uczyć się również różnego rodzaju zachowań. Obecnie tematyka komiksów jest bardzo zróżnicowana. Niektóre z nich opowiadają o superbohaterach, inne jednak przedstawiają wartościowe historie, które niosą pewien morał. Sympatyczni bohaterowie zawsze jednak uczą dzieci pozytywnych wzorców i wartości, bawiąc je przy tym. Co więcej, dziecko czytając komiksy, rozwija w sobie umiejętność wnioskowania, a więc między innymi czytania między wierszami, poprawnego rozumienia fabuły i wyciągania z niej najważniejszych dla siebie aspektów. W komiksach fabuła często oparta jest o takie wartości jak empatia, wytrwałość, pomoc innym czy praca zespołowa. Warto uczyć dziecko takich umiejętności już od najmłodszych lat.

(Artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%