Zamknij

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

art. sponsorowany + 08:55, 28.04.2023 Aktualizacja: 08:55, 28.04.2023

Najpowszechniejszą metodą korygowania wad wzroku są okulary, ale coraz częściej zastępowane są one przez soczewki kontaktowe. Z powodzeniem można z ich użyciem korygować wszystkie najpopularniejsze wady wzroku, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność, prezbiopię i astygmatyzm. Również nasilenie wady wzroku nie jest wielkim problemem, bo nowoczesne soczewki kontaktowe korygują w zakresie około 20 dioptrii – a to oznacza, że mogą pomóc przeważającej większości osób. W tym astygmatykom, którzy często... nie wiedzą, że nimi są. 

Czym jest astygmatyzm? 

Astygmatyzm, do którego korygowania używane są tzw. soczewki toryczne (https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne) to wada wzroku, która powoduje zniekształcenie obrazu, jaki widzimy. Jest to spowodowane wadliwą budową soczewki albo rogówki, która to nie przypomina kuli (jak w oku poprawnie zbudowanym), ale torus, czyli coś na kształt obwarzanka. Astygmatyzm ma około 30% osób, z czego spora część nie zdaje sobie z tego sprawy. W ich przypadku zniekształcenie jest na tyle niewielkie, że nie wpływa na jakość życia albo jest ignorowane czy też mylone z objawami np. przemęczenia. Najprostszy domowy test na astygmatyzm, to wydrukowanie kartki pokrytej liniami pionowymi i poziomymi i wpatrywanie się w nią przez chwilę. Jeśli linie wydają się „rozjeżdżać”, to jest to sygnał, że należy udać się na prawdziwą konsultację do specjalisty – lekarza okulisty lub optometrysty. 

Jeżeli rozpoznanie będzie prawidłowe, to możemy liczyć na wypisanie recepty na okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Przypomnijmy przy okazji, że nie powinno się samodzielnie zmieniać okularów na soczewki na podstawie jednej recepty. Wartości parametrów korygujących mogą się bowiem różnić w zależności od używanej pomocy optycznej. W przypadku astygmatyzmu jest to o tyle istotne, że występuje tu dodatkowy parametr, zwany mocą cylindra, i charakterystyczny właśnie dla tej wady wzroku. 

Postaw na soczewki 

Okulary czy soczewki kontaktowe? Ten dylemat dotyczy wielu osób. Okulary bezdyskusyjnie mają wiele zalet, ale to samo można powiedzieć o soczewkach. Często słyszy się, że są one dużo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza jeśli postawi się na rozwiązania markowe, jak np. soczewki Soflens, lubiane za dobry stosunek jakości do ceny. Opinie takie często padają z ust osób uprawiających sporty czy oddających się aktywnościom fizycznym, dla których okulary są w takim przypadku niewygodne. 

Załóżmy przez chwilę, że zdecydowaliście się rozważyć opcję zakupu soczewek kontaktowych. Padnie wtedy pytanie – jakich konkretnie? O ile wartość korekcyjną czy rodzaj (w tym przypadku toryczne) determinuje wada wzroku, to użytkownik nadal ma pewne możliwości wyboru. Dotyczą one przede wszystkim tzw. trybu noszenia soczewek. Na czym to polega? Otóż nie wszystkie szkła kontaktowe można nosić przez tak samo długi czas, nie każde wymagają też jednakowego zachodu. 

Soczewki jednodniowe czy miesięczne? 

Soczewki o najkrótszym czasie używalności to tzw. jednodniowe. Zgodnie z nazwą mogą one być noszone przez jeden dzień. Co więcej, jeśli w tym czasie zostaną zdjęte, to nie powinno się ich nakładać ponownie. Zatem soczewki jednodniowe są jednocześnie jednorazowe. Komu się je zwykle poleca? Osobom, które mają wyjątkowo wrażliwe oczy, skłonności do podrażnień, nawet niektóre alergie, eliminujące możliwość noszenia soczewek o dłuższym okresie używalności. Również osoby, które noszą soczewki zamiennie z okularami i zakładają je np. na czas aktywności sportowej, często sięgają właśnie po wersje jednodniowe. Ich zaletą jest to, że po zdjęciu można je po prostu wyrzucić. 

Inaczej rzecz się miewa, jeśli chodzi o soczewki kontaktowe miesięczne. Okres ich używalności wynosi 30 dni i dopiero po tym czasie należy je wymienić na nowe – i nie przeciągać tego momentu, bo może to powodować podrażnienia narządu wzroku. W tym czasie mogą one być wielokrotnie zdejmowane i zakładane. Najczęstszym wyborem astygmatyków będą soczewki toryczne miesięczne dzienne. To ostatnie określenie oznacza, że są noszone od rana do wieczora, następnie zdejmowane. Jeśli zależy nam z jakiegoś powodu na noszeniu soczewek również w nocy albo wręcz spaniu w nich (np. z uwagi na rodzaj pracy albo tryb życia), wtedy powinniśmy wybrać soczewki miesięczne całodobowe, które mogą być noszone kilka dni z rzędu. Konsultując wcześniej możliwość ich noszenia ze specjalistą, bo nie każdemu są one zalecane.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%