Zamknij

Z tymi problemami zgłoś się do radcy prawnego!

14.48, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.48, 01.12.2022

Adwokat czy radca prawny? Prawnika wybrać i czym różnią się te dwa zawody prawnicze? Te pytania bardzo często zadają sobie osoby, które na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia z prawem i wymiarem sprawiedliwości. A zatem na początek warto wyjaśnić czym różni się prawnik od radcy prawnego. Najprościej rzecz ujmując radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z adwokatem możemy zawrzeć umowę na świadczenie usług.

W jakich sprawach pomoże nam Radca Prawny?

Radca prawny ma takie same uprawnienia jak adwokat. Przedstawiciele tych zawodów prawniczych mogą służyć pomocą w sprawach dotyczących osób fizycznych, przedsiębiorcom oraz podmiotom gospodarczym, w tym także  spółkom handlowym.

Czym zajmuje się Radca Prawny:

• opracowuje projekty aktów prawnych,

• sporządza opinie prawne,

• zajmuje się windykacją należności,

• udziela porad prawnych, 

• prowadzi postępowania sądowe, polubowne, postępowania egzekucyjne, 

• może reprezentować klientów przed sądem,

• występować przed organami ścigania i innymi instytucjami,

• zajmuje się bieżącą obsługą prawną.

Wybór pełnomocnika nie jest łatwą sprawą... W tym przypadku warto kierować się tym, jakimi dziedzinami prawa zajmuje się pełnomocnik. Jeżeli dany prawnik na co dzień zajmuje się prawem rodzinnym, to doskonale poprowadzi też naszą sprawę rozwodową. Natomiast jeśli prawnik z pasją oddaje się praktykowaniu prawa karnego, to oznacza, że trafiliśmy na świetnego obrońcę...

W tym przypadku możemy posłużyć się  prostą analogią. Jeśli cierpi nasze serce to szukamy pomocy u sprawdzonego kardiologa, nie u pediatry. Podobnie ma się rzecz z prawnikami. Zanim zdecydujemy się na konkretną kancelarię sprawdźmy, w jakich dziedzinach prawa specjalizują się Radcy prawni i adwokaci, którzy w niej pracują.

Jak wybrać dobrą kancelarię w swoim mieście?

Jak wiadomo prawo dość mocno ogranicza możliwości reklamy usług prawnych. Dlatego część osób zdaje się na wyszukiwarkę. Wpisują "frazę radca prawny gdynia". Czy to rozsądne działanie? Raczej nie... A zatem jak znaleźć odpowiedniego pełnomocnika?  W przypadku prawników. Najlepiej sprawdza się marketing szeptany, czyli najprościej rzecz ujmując poczta pantoflowa. Być może ktoś z naszych bliskich może nam polecić zaufanego Radcę prawnego. Inna opcja to poszukiwania w Sieci. Internet to prawdziwa skarbnica informacji, także o prawnikach. W poszukiwaniu pełnomocnika możemy przeszukać media społecznościowe i różnego rodzaju fora internetowe. Zanim zdecydujemy się na konkretnego pełnomocnika warto porozmawiać z kilkoma prawnikami.

Jaki powinien być idealny pełnomocnik?

Musi przede wszystkim budzić nasze pełne zaufanie. Nie ważne czy zdecydujemy się na adwokata, czy na Radcę Prawnego. Pełnomocnik ma wgląd do naszych najważniejszych spraw. Prywatnych bądź służbowych. Dlatego musimy mieć do takiej osoby pełne zaufanie, musimy być też pewni, że ta osoba ma odpowiednie doświadczenie i kompetencje. Nie ufasz swojemu Radcy prawnemu? Twoja decyzja powinna być tylko jedna... Powinieneś poszukać prawnika, któremu w pełni zaufasz.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%